Wady i zalety edukacji domowej

Edukacja domowa to poważna decyzja, która wymaga wielu wyrzeczeń, jednak rodzice, którzy uczą swoje dzieci w ten sposób, często są zadowoleni z tego trybu nauki swoich pociech. Sprawdź, jakie są wady i zalety edukacji domowej – być może ułatwi Ci to podjęcie decyzji o sposobie edukacji własnych dzieci.

Dziewczyna uczy się przy biurku w domu
W Polsce istnieje obowiązek edukacji dla dzieci i młodzieży od 6 do 18 roku życia, jednak dzieci nie muszą uczęszczać do szkoły. Po wypełnieniu odpowiednich formalności rodzice mogą uczyć swoje dziecko w domu (tzw. homeschooling). To w pełni legalna alternatywa dla nauczania szkolnego, w której rolę nauczyciela przejmują rodzice, opiekunowie lub osoby wskazane przez rodziców. Jedynym wymogiem jest coroczne podejście ucznia do egzaminów klasyfikacyjnych sprawdzających wiedzę, które są podstawą do uzyskania promocji do następnej klasy. Warto wiedzieć, że uzyskanie negatywnego wyniku z egzaminu oznacza konieczność powrotu dziecka w szkolne mury.

1. Edukacja domowa – zalety

Edukacja domowa staje się coraz popularniejsza. Rodzice, rozczarowani przestarzałym systemem edukacji, chcą samodzielnie edukować swoje dzieci, by zapewnić im wszechstronny rozwój, kreatywne lekcje oraz brak presji wywołanej przez oceny, sprawdziany i nadmiar materiału. Czasem jest to także szansa na uniknięcie negatywnych wzorców ze strony rówieśników lub nauczycieli oraz niepowtarzalna możliwość dopasowania trybu nauki do konkretnego dziecka, jego zainteresowań i uzdolnień.

Edukacja domowa jest bezpłatna i pozwala w pełni skupić się na potrzebach dziecka i jego predyspozycjach. Możemy poświęcić wiele czasu na tematy, które interesują ucznia lub są dla niego trudniejsze, a dziecko unika presji nadążania za grupą lub nie nudzi się, gdy doskonale zna omawiany temat. Edukacja domowa odbywa się bez ocen i sprawdzianów, bez uczniów przeszkadzających na lekcjach i negatywnie nastawionych nauczycieli. Rodzice samodzielnie dbają o dobór materiałów, dzięki którym zrealizują z dzieckiem podstawę programową. Mnóstwo wartościowych materiałów można znaleźć w księgarniach internetowych oraz bezpłatnie na stronach internetowych.

Osoby, które zdecydowały się na nauczanie domowe, doceniają brak konieczności dojazdów, szczególnie uciążliwy, jeśli rodzina mieszka na wsi. Cieszą się, że dzieci mają większą swobodę i nie muszą spędzać czasu w szkolnej ławce. Zamiast tego mogą poznawać świat, odwiedzając z rodzicami muzea, teatry, udając się na wycieczki i czytając książki, które wspierają rozwój ich zainteresowań. Starsze dzieci mogą korzystać z pomocy wykwalifikowanych korepetytorów. Rodzice mają większą kontrolę nad tym, z jakimi osobami spędza czas ich dziecko, co pozwala uniknąć toksycznego otoczenia i agresywnych lub przemocowych zachowań.

2. Wady edukacji domowej

Choć zalety edukacji domowej wyglądają bardzo kusząco, rodzice rozważający ten tryb nauki powinni poznać także wady. Niestety łączenie edukacji dziecka z pracą na pełny etat wydaje się niemożliwe – zwłaszcza na początkowych etapach nauki, gdy uczeń wymaga naszej uwagi i nie jest w stanie samodzielnie przyswajać potrzebnych wiadomości. Zwykle jedno z rodziców musi zrezygnować z pracy na etacie, a to oznacza uszczuplenie rodzinnego budżetu. Alternatywą jest zatrudnienie prywatnego nauczyciela lub korepetytora, które może być dość kosztowne.

Edukacja domowa wymaga dużej dyscypliny od całej rodziny. Na początku wyzwanie może wydawać się ekscytujące, ale w praktyce oznacza codzienną, żmudną pracę, na którą nie każdy jest gotowy. Zmęczenie może szybko dać się we znaki, a jednak na rodzicach przez cały rok będzie ciążyć odpowiedzialność za edukację dziecka. Pamiętajmy, że rodzic musi nie tylko codziennie spędzić czas z dzieckiem na nauce, ale także poświęcić wolne chwile na poszukiwanie materiałów edukacyjnych. Choć obecnie jest ich naprawdę dużo (np. WSiP podręczniki czy publikacje Nowej Ery) – to wciąż są dodatkowe godziny, które rodzic musi spędzić na przygotowywaniu lekcji dla dziecka.

Dużym minusem jest także niedostateczny kontakt dziecka z rówieśnikami oraz dorosłymi osobami spoza rodziny, a to może skutkować poczuciem osamotnienia i trudnościami w nawiązywaniu znajomości. W szkole dziecko zwykle nawiązuje pierwsze przyjaźnie, uczy się rozwiązywania konfliktów i pracy w grupie. Decydując się na edukację domową, warto przemyśleć, w jaki sposób zastąpimy ten brak.

Artykuł sponsorowany.