Dziecko a smoczek – podawać czy nie? Sprawdź!

Istnieją wśród rodziców, zarówno tych świeżo upieczonych, jak i tych, których dzieci już podrosły, dwie szkoły stosowania smoczków. Według jednej, ten, kto go dziecku podaje, leni się. Natomiast zgodnie z drugą szkołą, smoczek potrafi uspokoić najbardziej nawet zdenerwowane i płaczliwe dziecko. Gdzie leży prawda? Czy warto podawać dzieciom smoczki do ssania? A jeśli tak, jakie to mają być smoczki i kiedy to robić?

Kolorowe smoczki dla dzieci

1. Smoczek dziecięcy i jego funkcje

Produkty czy też akcesoria, jakimi są smoczki dla dzieci, to przede wszystkim przedmioty zaspokajające odruch ssania, które ma dziecko. Potrzeba ssania jest bardzo silna i trudno ją zaspokoić w wyłącznie naturalny sposób, a więc poprzez podawanie dziecku piersi. Maluch nie wyzbędzie się tej potrzeby po nakarmieniu, mama zaś nie powinna nieustannie chodzić z dzieckiem przy piersi.

By odciążyć młodą mamę i pomóc dziecku w poradzeniu sobie z przeróżnymi emocjami stworzono właśnie smoczek. Produkty takie jak smoczki dla dzieci i noworodków umożliwiają dziecku rozładowanie lęku, irytacji i ogólnego napięcia emocjonalnego. Dobry smoczek ułatwi dziecku zapadanie w sen i uspokoi go. Odruch ssania wyzwala w organizmie dziecka hormon zwany oksytocyną, który nazywany jest hormonem przywiązania i miłości. Wydziela się zarówno w organizmie dziecka, jak i matki, gdy karmi dziecko piersią. Podczas ssania smoczka również, w mniejszej ilości, wydziela się ten hormon, a jednym z jego efektów jest również uspokojenie i senność.

Warto jednak pamiętać, by smoczek znajdował się w ustach dziecka stosunkowo rzadko. Dziecko nie powinno nieustannie ssać smoczka, gdyż może to powodować u niego niekorzystne następstwa. Dzieci, które używają smoczka nadmiernie, mogą wykształcić nieprawidłowe nawyki, co przekłada się na problemy z mową, stanem uzębienia czy dziąsłami. Dlatego smoczków powinno używać się w ograniczonym zakresie, ale nie oznacza to, że trzeba rezygnować z nich całkowicie. Kluczem do zdrowia jest umiar i stosowanie odpowiednich akcesoriów (smoczki ortodontyczne). Smoczek warto więc podawać dziecku w wyjątkowych sytuacjach, nie zaś za każdym razem, gdy jest rozdrażnione, płaczliwe bądź głodne!

2. Jaki smoczek wybrać?

Dziecko ze smoczkiemDostępne obecnie na rynku smoczki dla niemowląt przyjmują najróżniejsze formy. Można te produkty podzielić np. ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, bądź kształt. Współcześnie bardzo popularne są smoczki wykonane z silikonu, który się nie odkształca, bądź naturalnego kauczuku. Ten drugi szybciej się zużywa, rozciąga oraz ma dość specyficzny zapach. Obydwa materiały są bezpieczne dla dziecka. Smoczki z kauczuku warto jednak co jakiś czas wymieniać na nowy.

Smoczki dla noworodka i nieco większych dzieci dzieli się także ze względu na kształt. Klasyczne wyglądem przypominają żarówkę czy wisienkę, bo są okrągłe. Inny typ to smoczki płaskie, nazywane także symetrycznymi. Są spłaszczone z każdej strony, dlatego nie ma znaczenia jego położenie w ustach dziecka.

Szczególnie interesujące są smoczki ortodontyczne oraz dynamiczne. Ten pierwszy ukształtowany jest tak, jak sutek matki w ustach dziecka podczas karmienia, a więc w sposób naturalny. Dynamiczny smoczek dostosowuje swój kształt do ust dziecka i siły jego ssania. Obydwa wymagają od dziecka, by je ssało, w innym wypadku po prostu wypadną z buzi. Zalety? To smoczki najbardziej naturalne, niewpływające negatywnie na rozwój dziecka i nieprowadzące do problemów z wymową czy dziąsłami i ząbkami w przyszłości.

Smoczki, stosowane z umiarem, to świetne narzędzia mogące pomóc uspokoić emocje dziecka. Rozładowują napięcie, uspokajają, usypiają i pomagają młodej mamie odpocząć. Warto rozważyć ich zakup i stosowanie, ale w sposób przemyślany i umiarkowany.