Rozwój dziecka od 1 do 12 miesiąca życia
Rozwój dziecka to ciągły proces, który swoją intensywnością potrafiłby przytłoczyć nawet dorosłego. Szczególnie pierwszy rok życia maluszka to seria ciągłych nowości i oswajania się z otaczającym światem. Jak wspierać w tym dziecko, a przy okazji zebrać garść pięknych wspomnień na całe życie?
1. Czym są i jak rozpoznać skoki rozwojowe?
Droga niemowlęcia do zdobycia wszystkich niezbędnych umiejętności ruchowych, psychicznych czy społecznych nie jest wbrew pozorom linią prostą. Cały ten proces odbywa się skokowo, dlatego też momenty przyspieszonego rozwoju u dziecka nazywamy skokami rozwojowymi.
Pierwszy z nich następuje już około 4-5 tygodnia życia.
Skoki rozwojowe u dzieci mogą objawiać się na różne sposoby, jednak warto, by rodzice znali to pojęcie, aby czujniej obserwować malucha i być uważnym m.in.:
- na nagłe zmiany w nastroju dziecka,
- nadmierną płaczliwość,
- zmiany w rytmie snu czy w apetycie.
Niemowlęta nie są w stanie jeszcze samodzielnie zgłaszać swoich problemów zdrowotnych. Cechy charakterystyczne skoków rozwojowych można pomylić z innymi dolegliwościami, np. ząbkowaniem czy rozwijającą się infekcją. W przypadku wątpliwości bądź przedłużającego się złego samopoczucia u dziecka, warto skonsultować jego stan z lekarzem.
Przy rozpoznawaniu tych kluczowych momentów w rozwoju maluszka pomocny może być kalkulator skoków rozwojowych. W narzędziu wystarczy wprowadzić datę urodzenia dziecka, aby dowiedzieć się, który skok rozwojowy właśnie przechodzi i jakie umiejętności może nabyć po jego zakończeniu.
Kalkulator umożliwia także zapoznanie się z przeszłymi i nadchodzącymi skokami rozwojowymi.
2. Jak wspierać dziecko w czasie skoku rozwojowego?
Wspieranie malucha podczas skoku rozwojowego to bez wątpienia test cierpliwości, ale także zrozumienia i uwagi ze strony rodziców. To moment, w którym ich zadaniem jest stworzenie warunków wspierających rozwój dziecka poprzez zapewnienie mu bezpiecznego otoczenia, czułości i emocjonalnej stabilności. Rodzice mogą mieć w tym swój pozytywny udział. Jaki?
- Obserwacja zachowania -regularne monitorowanie zachowania dziecka może pomóc w rozpoznaniu nadchodzącego skoku rozwojowego. Większa drażliwość, nasilona potrzeba kontaktu fizycznego, wzmożony płacz czy trudności z zasypianiem mogą być sygnałami, że dziecko przechodzi przez okres intensywnego rozwoju i właśnie szczególnie potrzebuje bliskiej osoby.
- Reagowanie na potrzeby dziecka – dodatkowa porcja czułości i empatii mogą pomóc dziecku łagodniej przejść przez trudny okres skoku rozwojowego. Należy dostosować opiekę do jego potrzeb i mimo burzliwych zmian, utrzymywać regularność i zapewniać mu dotychczasową rutynę.
- Stymulowanie rozwoju – każde dziecko rozwija się we własnym tempie, ale istnieją metody wspierające, takie jak odpowiednie zabawki sensoryczne i zajęcia, które będą stymulowały umysł malucha i wspierały jego umiejętności motoryczne. Warto wypróbować zabawy edukacyjne i czytanie dziecku, które mogą działać korzystnie w okresie skoków rozwojowych.
- Wsparcie dla rodzica – należy pamiętać również o własnych potrzebach. Skoki rozwojowe nie są wymagające jedynie dla dziecka, ale także dla rodziców, od których w tym czasie dziecko potrzebuje więcej cierpliwości i wsparcia. Warto pamiętać o odpoczynku, naprzemiennej opiece i zadbaniu również o własne potrzeby, by móc lepiej zajmować się potrzebami maluszka.
- Świadomość – warto uzbroić się w cierpliwość i przekuć ten czas w coś pozytywnego, dopingując maluszka w jego kolejnych susach w stronę rozwoju oraz uwieczniać dobre i złe momenty, by zatrzymać je we wspomnieniach na lata.
3. Tworzenie kreatywnych wspomnień
Istnieje cała paleta kreatywnych sposobów na uwiecznienie wspomnień z pierwszych miesięcy życia dziecka. Oto kilka pomysłów:
- Scrapbooking – to rodzaj pamiętnika, w którym zbiera się zdjęcia, notatki, karty z pierwszych wizyt u pediatry oraz inne pamiątki związane z rozwojem dziecka. Można ozdobić go kolorowymi papierami, naklejkami czy wstążkami, by stworzyć unikalny album wspomnień.
- Pamiętnik rodzinny – można przygotować kronikę rodzinną, w której będzie się zapisywać ważne wydarzenia, przeżycia i przełomowe momenty oraz anegdoty związane z rozwojem pociechy.
- Kolaż fotograficzny – to zbiór zdjęć dziecka, jego osiągnięć i pierwszych kroków oraz ważnych cytatów i chwil z życia rodziny. Można oprawić go w ramkę i wyeksponować w domu jako dekorację.
- Pudełko wspomnień – ta prawdziwa kapsuła czasu może zawierać różne pamiątki: pierwsze ubranko, ulubioną zabawkę czy inne przedmioty, które po latach obudzą wspomnienia.
Bibliografia:
- Kalkulator skoków rozwojowych, https://www.medme.pl/kalkulatory/skoki-rozwojowe [data dostępu: 28.05.2024].
- Pubmed, Small steps and big leaps: implications of the national survey of early childhood health for improving the quality of preventive and developmental care for young children https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15173472/ [data dostępu: 10.05.2024].
- Zawitkowski P: Co nieco o rozwoju dziecka, Wydawnictwo Zawitkowski, 2011.
- Hellbrugge T: Pierwsze 365 Dni życia dziecka, Fundacja Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Promyk Słońca”, Warszawa, 1995.
Artykuł partnera.
Skoki rozwojowe łatwo pomylić np. z ząbkowaniem, bo niemowlak ma dość ograniczony zasób możliwości sygnalizowania swoich potrzeb i płacz występuje przy wielu dolegliwościach.
Najtrudniej jest przy pierwszym dziecku. Przy drugim wszystko już idzie dużo łatwiej, a przy trzecim prawie nic nie jest w stanie rodzica zaskoczyć. Tylko kto dzisiaj ma 3 dzieci?🤣