Znajdź idealny prezent na Dzień Nauczyciela – lista pomysłów

Dzień Nauczyciela zbliża się wielkimi krokami. Jaki prezent dla nauczyciela wybrać, aby upominek sprawił radość i stanowił miły gest? Sprawdź nasze pomysły i zainspiruj się!

Baner idealny prezent na Dzień Nauczyciela

W Polsce obchodzimy Dzień Nauczyciela 14 października, choć tak naprawdę jest to Dzień Edukacji Narodowej. Tymczasem Światowy Dzień Nauczyciela przypada na 5 października. Bez względu na to, którą datę zamierzasz uczcić, wręczenie drobnego prezentu nauczycielowi to świetny pomysł na ocieplenie waszych relacji. Warto pokazać, że doceniamy pracę nauczycieli, a zrobienie niespodzianki poprawi nastrój i stanie się okazją do powiedzenia kilku miłych słów. Takie gesty zapadają w pamięć i dają wiele motywacji do dalszej pracy. Z pewnością zastanawiasz się, co wybrać na Dzień Nauczyciela? Prezent powinien być przecież przemyślany i taktowny. Przygotowaliśmy kilka propozycji, które znajdziesz poniżej.

1. Dzień Nauczyciela – prezent z klasą

Pióro

Choć coraz więcej piszemy na klawiaturze, nauczyciele wciąż w swojej codziennej pracy używają piór lub długopisów. Eleganckie, dobrej jakości pióro to świetny wybór na Dzień Nauczyciela. Prezent tego typu jest ponadczasowy, gustowny i praktyczny – nauczyciel może korzystać z niego każdego dnia, a przy tym upominek zajmuje niewiele miejsca. Zamiast pióra można wybrać dobrej jakości długopis z wymiennymi wkładami. Niekiedy jest możliwość wykonania grawerów – można umieścić na nim cytat, życzenia lub parę miłych słów od serca. Do prezentu warto dodać zapas atramentu lub wkładów.

Notatnik lub kalendarz nauczyciela

Każdy wie, że organizacja czasu i własnej pracy jest bardzo ważna, a nauczyciele szczególnie! Ci najlepsi wydają się mieć czarny pas w zarządzaniu własnym czasem i zwykle pomagają im w tym planery, kalendarze nauczyciela lub notatniki. Jeden z tych przedmiotów z powodzeniem może stać się eleganckim prezentem na Dzień Nauczyciela. Wybierzcie ładnie oprawiony model i wpiszcie dedykację dla nauczyciela, a z pewnością będzie zadowolony z tego miłego gestu!

Książka

Niektórzy nauczyciele chętnie dzielą się ze swoimi uczniami własnymi gustami czytelniczymi – wówczas wybór jest prosty. Jeśli jednak nauczyciel nic nie mówi o ulubionych lekturach, warto celować w książki pasujące do przedmiotu, którym się zajmuje. Dla nauczyciela biologii warto wybrać książki Simony Kossak lub Adama Wajraka, dla historyka –  powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej, dla polonisty – elegancki zbiór wierszy (np. Wisławy Szymborskiej) lub powieść (np. Leopolda Tyrmanda). Możesz także zdecydować się na książki pisane dla nauczycieli, np. Skarbiec nauczyciela-terapeuty (A. Franczyk, K. Krajewska) lub Współczesny uczeń a dydaktyka. Cyfrowy tubylec w szkole (J. Dziekońska, M. Nowicka). Do książki warto wpisać odręczną dedykację lub życzenia, można także dołączyć elegancką zakładkę do książek. Dzięki temu prezent stanie się bardziej osobisty.

Kawa lub herbata

Dobrej jakości kawa lub herbata to zawsze miły upominek – tym bardziej że większość nauczycieli popija ciepłe napoje ze względu na pracę głosem. Wybierz aromatyczne, ziarniste kawy wysokiej jakości lub nietypową herbatkę z różnymi owocami lub ziołami. Kawa lub herbata może być zapakowana w elegancką puszkę. Alternatywą jest podarowanie kawy czy herbaty w zestawie z filiżanką lub kubkiem (zwykłym albo termicznym). Taki zestaw na pewno przyda się w jesienne lub zimowe dni i będzie miłą pamiątką – a równocześnie praktyczną niespodzianką.

Słodkości

Standardem są oczywiście czekoladki Merci, Ferrero Roche, Raffaello lub bombonierki. Warto jednak iść o krok dalej i zdecydować się na bardziej wyszukane słodycze – może ręcznie robione pralinki, czekolady lub muffinki? Popularne są także koszyki lub eleganckie pudełka z różnymi słodkościami. Jeśli masz takie umiejętności, możesz pokusić się o samodzielne wykonanie ciasta lub babeczek – takie prezenty zwykle budzą najwięcej sympatii. No i są niepowtarzalne! Alternatywą dla słodkości mogą być miody z lokalnej pasieki – zdrowy prezent na czasie.

Inne pomysły na prezent dla nauczyciela

Oprócz tych standardowych (ale również: ponadczasowych i niezawodnych!) podarunków, możesz także zdecydować się na nieco bardziej oryginalne niespodzianki, jak np. kwiatek doniczkowy do domu lub do klasy w ładnej doniczce, sól do kąpieli, dyplom lub certyfikat dla najlepszego nauczyciela, personalizowany album na zdjęcia, T-shirt z zabawnym nadrukiem lub kolorowe skarpetki, krawat, ramka na zdjęcia ze zdjęciem klasy w środku. Świetnym wyborem będą wydarzenia zamiast przedmiotów – np. bilety do kina, teatru, filharmonii lub opery.

2. Jak wybrać prezent na Dzień Nauczyciela?

W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę budżet, a następnie zastanowić się nad tym, czy prezent pasuje do osoby, której chcemy go wręczyć. Nauczyciele są różni – jedni mają poczucie humoru i z dużą swobodą nawiązują relacje z uczniami, inni są bardziej poważni, stonowani lub wręcz surowi. Warto o tym pamiętać, by podarunek rzeczywiście pasował do konkretnego nauczyciela i sprawił mu przyjemność, a nie przykrość.

Nie wręczamy prezentów dwuznacznych, mocnego alkoholu oraz przesadnie kosztownych prezentów. Podarunek powinien być miłym i symbolicznym gestem, zbyt droga niespodzianka będzie kłopotliwa, a co więcej, nauczyciel może odmówić jej przyjęcia ze względów prawnych.

Materiał partnera.