Te wskazówki pozwolą Ci pracować efektywniej na laptopie
Nie da się ukryć, że długie godziny spędzone przed laptopem bywają dość nużące. Męczyć zaczynają się oczy i całe ciało. Dlatego tak istotne jest, aby zadbać o właściwe warunki do pracy. Jednak mowa jest tu nie tylko o wygodnym i ergonomicznym fotelu czy odpowiednio dopasowanym biurku. Równie ważne jest także to, jak działa sam laptop. Chyba każdy zgodzi się z tym, że jeśli urządzenie pracuje zbyt wolno, programy i aplikacje włączają się dość długo, to jest to naprawdę irytujące. Dlatego zadbać należy również o sam komputer. Co zatem zrobić, aby na laptopie pracować szybko i wydajnie? Oto kilka wskazówek.
1. Jak utrzymać porządek na laptopie?
Na wydajność komputera wpływają nie tylko jego parametry techniczne. Ogromne znaczenie ma tu również choćby to, czy na laptopie zachowuje się odpowiedni porządek. Jeśli się to zaniedba i na dysku komputera zacznie tworzyć się jeden wielki chaos, to liczyć trzeba się z tym, że laptop zacznie pracować znacznie mniej wydajnie i wolniej. Jak zatem zadbać o porządek na komputerze? Przede wszystkim zadbać należy o odpowiednie nazywanie plików. Wiele osób je nazywa „jak popadnie”, a to szyba droga do bałaganu na komputerze. Dzięki spójnemu nazewnictwu szybko i bez problemów będzie można odnaleźć każdy plik, a to z pewnością przyspieszy pracę. Aby utrzymać porządek na laptopie, warto także korzystać z wirtualnej chmury. Na dysku komputera powinno przechowywać się jedynie niezbędne dane. Resztą plików śmiało można przechowywać w chmurze. To znacznie zmniejszy obciążenie pamięci, a tym samym laptop będzie działał szybciej. Alternatywą może być tu dysk zewnętrzny. Na koniec koniecznie wspomnieć trzeba także o uporządkowaniu pulpitu. Im większy chaos na pulpicie, tym niestety mniejsza efektywność pracy.
2. Jak zwiększyć wydajność laptopa w sposób „ręczny”?
Jak wspomniano, im większa wydajność pracy laptopa, tym większa efektywność pracy. Istnieje kilka „ręcznych” sposobów na to, aby wydajność komputera zwiększyć. Na początek wspomnieć trzeba o uporządkowaniu autostartu oraz o usunięciu zbędnych dodatków i odinstalowaniu niepotrzebnych programów. Im więcej aplikacji w autostarcie, tym dłuższe uruchamianie się laptopa. Warto usunąć z niego zatem te, które są zbędne. Podobnie jest w przypadku zainstalowanych na komputerze programów. Z pewnością z części z nich nie korzysta się w ogóle już od dawna. Powinno się je jak najszybciej odinstalować, co sprawi, że laptop zacznie pracować znacznie szybciej. Nie można także zapominać o systematycznych aktualizacjach systemu operacyjnego.
3. Jak zwiększyć wydajność laptopa dzięki dedykowanym do tego celu programom?
Aby zwiększyć wydajność laptopa, tym samym poprawić swoją efektywność pracy warto skorzystać z programów, które służą do tego celu. Przede wszystkim warto systematycznie korzystać z programów, które służą do skutecznego czyszczenia komputera z tzw. śmieci. Mowa tu o plikach, które są pozostałościami po odinstalowanych programach. Takie „śmieci” niestety znacząco zwalniają działanie komputera. Ich pozbycie się to dodatkowe miejsce na dysku. Poza tym koniecznie stosować trzeba programy antywirusowe, które chronią komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Co więcej, dobre programy antywirusowe skutecznie usuwają także zainstalowane przez przypadek moduły reklamowe i szpiegowskie oraz kompletnie niepotrzebne paski narzędzi. Na koniec koniecznie kilka słów powiedzieć trzeba jeszcze o samym sprzęcie. Nie da się bowiem ukryć, że im wyższa jakość laptopa, tym większa wydajność, a tym samym efektywność pracy.
Artykuł partnera.
Jak w życiu – jak jest bałagan to wszystko wolniej idzie😉
I najważniejsza porada:nie dopuszczać do laptopa dzieci🤣🤣🤣
Zwariowałam, przeczytałam artykuł i od razu poszlam segregować ikony na pulpicie 😅
Zasady, które zawsze powtarzał mi się chłopak, gdy poszłam na studia. Jako że na moim kierunku dużo pracuje się w wymagających programach, szybkość laptopa jest baaaardzo ważna. Pamiętam dzień, w którym Maks zajął się moją maszyną, klik klik i działała o wiele szybciej. Systematyczne dbanie i sposowanie się do zasad bardzo przedłuża życie naszych sprzętów 🥰… Całkiem podobnie jak z ludźmi 😂
A ja dodam, że mimo pracy zdalnej warto mieć osobne stanowisko do pracy. Oddzielenie granicą miejsca wypoczynku od stanowiska pracy pozwala zachować balans i zwiększyć nawyk do większej koncentracji. Taka mniej technologiczna wskazówka.
Jak efektywniej pracować? Przede wszystkim zdrowy tryb życia, dieta i utrzymywanie jakiejś aktywności fizycznej. Porządnie się wysypiać, a sama praca na laptopie będzie czystą przyjemnością. Oczywiście, jeśli mamy bałagan na ekranie komputera, i w dodatku jest on zamulony jakimś zbędnych oprogramowaniem i śmieciami, to nasza praca będzie w znacznym stopniu utrudniona. Ale chęć, motywacja do pracy, wypływa z nas a nie z komputera. A szukanie prostych wymówek, że przy takim czy owakim laptopie nie da się pracować to zwykłe szukanie argumentów, by w ogóle nie pracować. Wszystko to kwestia motywacji. Wszystko da się osiągnąć, wykonać, czasem potrzeba tylko czasu. Jeśli poukładamy nasze życie, to i laptop będzie pracował jak trzeba i na pewno stanie się naszym przyjacielem a nie wrogiem.
Bardzo ciekawy artykuł! Jeżeli dodamy do tego zdrowe, zbilansowane posiłki i aktywność fizyczną to efektywna praca jest pewna.
Ze swojej strony używam czasami aplikację, która blokuje możliwość korzystania z telefonu na wybrany przez mnie czas – tak eliminuje jeden z rozpraszaczy, który czasami się mimowolnie chwyta do ręki podczas pracy przy komputerze.
Aaaaa… i oczywiście sen, bo jakość snu ma przełożenie na to jak funkcjonuje nasz organim.