Pomysły na proste gry i zabawy dla dzieci na dworze

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranem telewizorów, laptopów i telefonów. Wprowadzenie nauki zdalnej sprawiło, że problem zbyt małej aktywności fizycznej u dzieci stał się coraz bardziej widoczny. Rodzice wciąż poszukują nowych sposobów, by zachęcić swoje pociechy do ruchu i zabaw na świeżym powietrzu. Jeśli i Tobie brakuje pomysłów, przeczytaj nasz artykuł i poznaj ciekawe pomysły na zabawy dla dzieci na dworze.

Pomysły na proste gry i zabawy dla dzieci na dworze

1. Gry i zabawy dla dzieci na dworze

Szukając pomysłów na zabawę z dzieckiem na dworze, warto skorzystać z zabaw, które każdy z nas pamięta z czasów swojego dzieciństwa. Faktem jest, że dzieciom nie brakuje kreatywności, jednak gdy całkowicie brakuje nam pomysłów, można zaproponować dziecku kilka ciekawych opcji:

  • podchody
  • zbijaka
  • chowanego
  • skakanie przez gumę

Te formy aktywności nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale stanowią dla dzieci prawdziwe wyzwanie, rozbudzają ciekawość i chęć eksploracji świata. Dorośli również mogą się świetnie bawić, co dodatkowo wpływa na jakość zabawy, gdyż dzieci potrafią bezbłędnie wyczuć nastroje swoich opiekunów. Podchody to ponadczasowa zabawa, która sprawia, że dzieci z radością spędzą czas na dworze, a rodzice będą mieli okazję wykazać się w przygotowaniu poszczególnych zadań.

2. Zabawa w podchody

Do tej zabawy najlepiej zebrać kilka osób, właściwie im więcej tym lepiej. Podchody wymagają wcześniejszego przygotowania i opracowania zadań, które uczestnicy będą rozwiązywać poprzez pozostawione wskazówki, jak na przykład narysowane strzałki czy zawieszone na drzewach sznureczki. Najlepiej, by uczestnicy podzielili się na drużyny i rozwiązywali te same zadania. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza rozwiąże wszystkie zagadki! Naprawdę rzadko zdarza się, by dziecko nie lubiło podchodów. Zazwyczaj jest to wspaniała zabawa dla wszystkich!

3. Zabawa w zbijaka

Świetna zabawa na dwór, gdyż daje większe pole możliwości. Ilość uczestników powinna być taka, by można z łatwością podzielić ich na dwie drużyny. Zabawa polega na rzucaniu piłką w zawodników przeciwnej drużyny. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza zbije zawodników drużyny przeciwnej.

4. Zabawa w chowanego na dworze

Jedna z najbardziej lubianych przez dzieci opcji chowanego, daje większe możliwości i zdecydowanie większą ilość potencjalnych kryjówek. Jeden z uczestników zabawy zakrywa oczy i liczy (np. do 20), a pozostali w tym czasie chowają się w różnych miejscach. Wygrywa ta osoba , której najdłużej pozostanie w ukryciu, lub szukająca, jeśli uda się jej odnaleźć wszystkich pozostałych uczestników. Liczy się kreatywność i znalezienie jak najlepszej kryjówki!

5. Gra w gumę

Lubiana przez wszystkie dziewczynki zabawa w gumę to świetna zabawa ruchowa. Z powodzeniem można się dobrze bawić już w dwie osoby. Gumę rozciąga się wchodząc w jej środek, można też wykorzystać słupki, lub trzepak. Gumę można dowolnie przeskakiwać, wymyślając różne kombinacje!

6. Zalety zabawy na świeżym powietrzu

Zabawy na świeży powietrzu stanowią doskonałą alternatywę dla gier komputerowych. Rozwijają wyobraźnie i uczą dzieci samodzielności i zaradności. Poprzez zabawy na świeżym powietrzu dzieci dotleniają organizm i trenują wszystkie mięśnie, co w dobie elektroniki jest bardzo istotne. Ponadto, dzięki takiej formie aktywności, dzieci nawiązują pozytywne relacje i uczą się pracy w grupie, a to sprawia, że uczą się szanować innych, a także potrafią wyznaczać swoje granice. Przedstawione gry są proste i nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Dzięki podchodom i pozostałym zabawom na świeżym powietrzu rodzice mogą mieć pewność, że dzieci nie będą się nudzić!

Więcej pomysłów na aktywność, odbywającą się na zewnątrz znajdziesz na blogu poświęconym tematyce hobby poza-domem.pl. Zachęcamy do zajrzenia każdego rodzica. Jeśli jesteś pasjonatem konkretnej dyscypliny sportowej lub jakiejkolwiek wymagającej wysiłku to gwarantujemy, że znajdziesz coś dla siebie.