Dlaczego tak ważna jest pielęgnacja okolic podpieluszkowych u niemowląt?

Pielęgnacja skóry noworodka to spore wyzwanie dla rodziców. Maleństwo przyzwyczajone do ochrony w łonie mamy jest wrażliwe na wpływ czynników zewnętrznych. Po narodzinach jego skóra staje się narażona na kontakt z zanieczyszczeniami, ale też moczem i kałem. Okolice pieluszkowe wymagają szczególnej troski. Podpowiadamy, jak dbać o delikatne sfery ciała maleństwa.

Uśmiechnięty niemowlak w pieluszce

1. Czym cechują się okolice pieluszkowe dziecka

Płaszcz hydrolipidowy dziecka nie jest dostatecznie rozwinięty. Z tego powodu maleństwo jest szczególnie narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, w tym brudu, wiatru, czy niskiej wilgotności powietrza. Skóra noworodka źle reaguje również na wilgoć, a ta często utrzymuje się głównie w fałdach skórnych i okolicach intymnych.

Obszary podpieluszkowe są najbardziej narażone na otarcia i odparzenia. Do powstania zaczerwienienia skóry wystarczy kilka minut ekstra w nadmiernie mokrej pieluszce.

2. Jak często myć okolice pieluszkowe?

Podstawą pielęgnacji każdej części ciała, zarówno u dorosłych, jak i noworodków i niemowląt jest oczyszczanie. Małe dziecko nie ma kontaktu z dużą ilością zanieczyszczeń, jednak jest równocześnie bardziej wrażliwe, niż osoby dorosłe. Prawidłowa kąpiel, przy użyciu czystej wody i nawilżających preparatów dedykowanych do wrażliwej skóry niemowląt to podstawa, której nie zastąpi przecieranie chusteczkami nawilżanymi.

Jednak ze względu na niedostatecznie rozwinięty płaszcz hydrolipidowy nie zaleca się kąpania niemowląt codziennie. Wystarczy robić to co drugi dzień. Jeśli jednak na zewnątrz panuje wysoka temperatura, możesz przemywać okolice podpieluszkowe częściej.

Po skrupulatnym oczyszczeniu skóry maleństwa przychodzi pora na jej osuszenie. Delikatny naskórek nie może być nadmiernie pocierany. Miękki i chłonny ręcznik musisz jedynie łagodnie przyłożyć do skóry dziecka.

W kolejnym etapie pielęgnacji okolic podpieluszkowych nie zapomnij o wietrzeniu skóry. Najlepiej, jeśli maluszek przynajmniej przez kilka minut pozostanie bez ubranka. Jego delikatna skóra po kontakcie z powietrzem naturalnie się osuszy. Wiedz, że nadmiar wilgoci pozostawionej w fałdach skórnych to jedna z głównych przyczyn odparzeń.

Następnie nie zapomnij o intensywnym nawilżeniu i natłuszczeniu skóry. Niemowlęta skłonne do odparzeń warto smarować łagodnym kremem lub balsamem nawet kilka razy w ciągu dnia.

3. Jak prawidłowo przewijać niemowlę?

Wilgoć już w niewielkiej ilości może podrażnić delikatną skórę dziecka. Pamiętaj, że jego pieluszka zawsze powinna być sucha. Niemowlę powinno być przewijane wiele razy dziennie. Zwykle zmiana pieluszki konieczna jest co ok. 3–4 godziny, a nawet częściej, przynajmniej każdorazowo po wypróżnieniu.

Okolice podpieluszkowe najlepiej oczyszczać za pomocą zwilżonych wacików kosmetycznych, ewentualnie chusteczek nawilżonych. Wykonuj ruchy, zaczynając od narządów intymnych w kierunku pupy – nigdy nie rób tego odwrotnie. Zanim założysz świeżą pieluszkę, upewnij się, że każda fałda skórna została oczyszczona. Warto też odczekać kilka minut, tak aby skóra się osuszyła.

Dobieraj pieluszki pasujące do wagi dziecka i staraj się dobrze dopasowywać je podczas zakładania. Zbyt ciasna pieluszka także zwiększa ryzyko odparzeń. Z kolei zbyt luźna nie wchłonie wilgoci.

4. Kosmetyki polecane do nawilżania wrażliwych okolic

Do kąpieli maluszka wybieraj emulsje i żele zawierające naturalne składniki, które nie zaburzają pH i wzmacniają barierę wodno-lipidową naskórka. Do takich zalicza się głównie emolienty, które tworzą na powierzchni skóry okluzyjną warstwę ochronną.

Także wybór kosmetyków do nawilżania i natłuszczania skóry jest bardzo ważny. Zwracaj uwagę, czy dany preparat nadaje się do skóry dziecka w zależności od jego wieku – niektóre mogą być stosowane tuż po narodzinach, inne później.

Materiał partnera.