Odstresowująca moc kolorowanek – dlaczego warto wrócić do rozrywki z dzieciństwa?

Przez długie lata kojarzyliśmy kolorowanki tylko jako rozrywkę, którą można zająć dzieci. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat książki do kolorowania dla dorosłych zalały półki sklepowe na całym świecie. Można kolorować m.in. mandale, zwierzęta i kwiaty. Dlaczego więc dorośli oszaleli na punkcie kolorowania?

Odstresowująca moc kolorowanek baner

1. Czym kolorowanki dla dorosłych różnią się od tych dla dzieci?

Kolorowanki dla dorosłych są przede wszystkim bardziej wyrafinowane. Ich tematyka może być jednak podobna do tej dziecięcej, może np. przedstawiać zwierzęta albo kwiaty. Rysunki są jednak trudniejsze i zawierają mnóstwo szczegółów i wzorów geometrycznych, które wymagają dużego skupienia.

2. Czym są mandale?

Osobną kategorią kolorowanek dla dorosłych są mandale. To mistyczne rysunki przedstawiające symbole pochodzące z Indii. Opierają się na kształcie koła i mają bardzo skomplikowane wzory i szczegóły, które zdecydowanie wymagają precyzji podczas kolorowania.

Przykład okrągłej manadali

3. Jak kolorowanki wpływają na nasz mózg?

Cała magia kolorowanek dla dorosłych polega na tym, że wymagają one pewnej dozy skupienia. Z jednej strony pozwalają nam się oderwać od codziennych zmartwień i stresów, a z drugiej nie wymagają od nas pełnej koncentracji, która jeszcze bardziej by nas męczyła.

Ciekawostka: w podobny sposób działa robienie na drutach.

4. Kolorowanki pomagają nam w ćwiczeniu „mindfulness”

Mindfulness to angielski zwrot, który ciężko precyzyjnie przetłumaczyć na język polski. Możemy posługiwać się jednak słowem uważność. Jest to umiejętność skupiania się na tym, co dzieje się wokół nas – w danej chwili, ale też w nas samych. Chodzi w niej o to, żeby nie zamartwiać się czymś, co już się stało, ale jednocześnie nie wybiegać w przyszłość. Mindfulness uczy nas żeby celebrować dany moment, np. posiłek, który jemy, ludzi, z którymi właśnie spędzamy czas.

Uważność bardzo dobrze ćwiczą właśnie kolorowanki. Ponieważ musimy się skupić na precyzyjnym wypełnieniu często bardzo małych przestrzeni, zapominamy o zmartwieniach, robieniu planów i pilnowaniu grafiku w naszej głowie. Jest to działanie podobne do medytacji.

Sztuka co do zasady posiada takie działanie, jednak wielu z nas nie czuje się na siłach, żeby zacząć malować czy też rzeźbić. Kolorowanie jest niezobowiązujące i praktycznie nie można go zepsuć. A nawet jeżeli wyjdziemy za linie, nie ma przecież żadnych konsekwencji.

5. Czas niespędzony przed ekranem to sukces

W dzisiejszych czasach większość osób spędza zbyt wiele czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych. W przypadku wielu osób jest to praca na komputerze przez 8 godzin dziennie, spędzanie swoich przerw na scrollowaniu Instagrama i wieczory spędzone na oglądaniu Netflixa. Dlatego jakakolwiek czynność, podczas której możemy odpocząć od ekranu, jest na wagę złota. Może to być gotowanie, pójście na siłownię, albo właśnie kolorowanie. Chociaż nasze oczy muszą się skupiać, to nie oddziałuje na nie szkodliwe, niebieskie światło.

Kolorowanie to też czas, kiedy nasz mózg może odpocząć od natłoku informacji. Nie jesteśmy bombardowani newsami, powiadomieniami, mailami. Nawet 15-20 minut takiego odcięcia może mieć na nasze oczy pozytywny wpływ.

6. Kolorowanie to tania i ogólnodostępna forma relaksu

Chociaż masaże i wizyta w SPA również nas relaksują, to jest to dosyć droga zabawa, na którą tylko czasami możemy sobie pozwolić. Kolorowanki dla dorosłych to z kolei rozrywka dostępna praktycznie dla każdego. Już za kilkanaście złotych możemy kupić książeczkę z kolorowankami i kredki. Oferty na kredki oferuje często np. gazetka Biedronka. Potrzebne przybory możemy też pożyczyć od naszych dzieci, na pewno się z nami podzielą. A propos dzieci…

7. Kolorowanie może być rozrywką, którą będziemy dzielić z dziećmi

Jeżeli mamy dzieci, to często może się okazać, że w domu mamy już eksperta od kolorowanek. Na pewno ucieszy się on na wiadomość, że macie wspólne zainteresowania. Możemy połączyć moment na relaks i odpoczęcie od obowiązków z zabawą z dzieckiem. Chociaż wtedy nie spędzimy go pewnie w ciszy, to czas spędzony z naszą pociechą też może wpłynąć na nas relaksująco. Na początek możemy pożyczyć kolorowanki od naszego malucha i sprawdzić czy faktycznie jest to coś dla nas.

8. Chwyt marketingowy czy prawdziwa metoda na stres?

Kolorowanki dla dorosłych mogą wydawać się kolejnym sztucznie napompowanym pomysłem wielkich korporacji na zarobek. Naukowcy przyznają jednak, że taka forma spędzania wolnego czasu ma pozytywny wpływ na pracę naszych umysłów. Warto wypróbować tę metodę walczenia ze stresem, ponieważ nie wymaga ona od nas prawie żadnego wkładu finansowego, możemy robić to w domu i jednocześnie poświęcić czas dzieciom.