Najlepsze buty na pierwsze kroki dziecka

Pierwsze kroki bez wątpienia są ważnym etapem rozwoju każdego człowieka. Warto zatem zadbać o to, aby chwila ta była komfortowa dla stawiającego pierwsze kroki dziecka. Jakie powinny być pierwsze buty maluszka i na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Najlepsze buty na pierwsze kroki dziecka

1. Miękka podeszwa

Pierwsze buty dziecka muszą być wygodne, aby w sposób komfortowy mogło ono przemierzać pierwsze dystanse. Podeszwa obuwia musi być miękka w taki sposób, aby można było ją zgiąć z minimalnym użyciem siły. W przeciwnym razie palce stóp dziecka nie będą w stanie poradzić sobie z wygięciem obuwia w trakcie chodu.

2. Lekka konstrukcja

Buty dziecka (również te zimowe) powinny być lekkie. Ich nadmiernie ciężka konstrukcja będzie miała negatywny wpływ na sposób, w jaki dziecko będzie stawiać nogi. Zbyt ciężkie buty powodują nienaturalne wyginanie stopy, które przy dłuższym użytkowaniu źle dopasowanego obuwia będzie utrwalać złe nawyki.

3. Przewiewność

Pierwsze buty dziecka, tak samo zresztą jak każde następne, powinny być przewiewne. W kontekście pierwszych butów jest to w szczególności ważne ze względu na nierozwinięty jeszcze w pełni system termoregulacji organizmu dziecka. Nikt z nas bez względu na wiek nie lubi uczucia przepocenia w butach. Dziecko w tej kwestii odczuwa zwykle podobny dyskomfort jak osoby dorosłe.

4. Płaska podeszwa

Naturalnie wyprofilowana pięta niemowlaka nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Pierwsze buty dziecka powinny być płaskie, bez specjalnie wyprofilowanych wkładek. Użycie butów o rozbudowanym profilu w żaden sposób nie ułatwią maluchowi stawiania pierwszych kroków.

5. Niskie zabudowanie

Pierwsze buty dziecka zdecydowanie nie powinny mieć zabudowania powyżej kostki. Ograniczona kostka będzie ograniczać ruch kostki, tym samym powodując dyskomfort. Oczywiście w niektórych przypadkach (np. zimą) konieczne będzie zastosowanie wyższych butów. Pamiętać należy wtedy, aby element zakrywający kostkę był miękki, a co za tym idzie nie ograniczał ruchomości kostki i całej stopy.

6. Czego unikać przy wyborze obuwia?

Oprócz wielu przydatnych cech, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze obuwia dla dziecka, warto również zwrócić uwagę na te elementy, których należy szczególnie unikać. Jak już zostało wspomniane to wcześniej, buty dzieci nie powinny, a nawet nie mogą mieć aplikacji, wypustek czy wyprofilowań na wkładkach. W żadnym wypadku dziecięce buciki nie mogą mieć obcasów, nawet minimalnych. Obuwie również nie może mieć usztywnienia kostki. Zaniedbanie tych kwestii w kontekście wyboru obuwia może w znaczny sposób rzutować na sposób, w jaki pierwsze kroki będą stawiane. Trwałe stosowanie złych praktyk może także prowadzić do problemów, które będą wymagać rehabilitacji oraz konsultacji ortopedycznych. Szeroka oferta obuwia dostępnego na rynku pozwala uniknąć błędów w doborze, a jednocześnie dokonać zakupu mieszczącego się w zakładanym budżecie.