Masz problemy z koncentracją? Te techniki pomogą Ci w nauce
Siadasz do biurka i już po chwili sięgasz po telefon, zmieniasz muzykę albo myślisz, co zjesz na obiad? Niestety rozpraszanie się podczas nauki to dość powszechny problem. Na szczęście istnieją sposoby, aby rozwinąć dobre nawyki związane z nauką, które pomogą nam przyswoić potrzebną wiedzę w możliwie najkrótszym czasie.
1. Znajdź optymalne miejsce do nauki
Miejsce nauki to bardzo ważny czynnik w ustanawianiu odpowiedniej rutyny mającej na celu pomóc w przyswajaniu wiedzy. Musisz sobie znaleźć miejsce, w którym nie ma zbyt wielu bodźców, które będą Cię rozpraszać. Na przykład w bibliotece mogą rozpraszać Cię inni ludzie, a w salonie telewizor. Znajdź sobie pokój, w którym panuje cisza, nie ma zbyt wielu „atrakcji” i w którym znajduje się przyjemne światło. Możesz też uczyć się na świeżym powietrzu, w ogrodzie albo parku.
2. Unikaj mediów społecznościowych
Obecnie nic nie rozprasza nas tak mocno jak media społecznościowe. Instagram, Facebook, Youtube, TikTok – jedno sięgnięcie po telefon może oznaczać 20-30 minut straconego czasu. Nawet jeżeli sami nie zaglądamy do aplikacji, mogą nas rozpraszać powiadomienia. Jeżeli chcesz uniknąć straty czasu związanej z korzystaniem z mediów społecznościowych, wyłącz telefon, wycisz powiadomienia albo zainstaluj sobie aplikację, która blokuje na jakiś czas rozpraszacze takie jak Instagram czy Facebook.
3. Aplikacje nie tylko rozpraszają – mogą Ci też pomóc
Obecnie w Sklepie Play albo App Store dostępnych jest wiele aplikacji, które pomagają w koncentracji. AntiSocial pomoże nam ze wspomnianym już blokowaniem aplikacji mediów społecznościowych na określony czas, a Focus Booster opiera się na technice Pomodoro, która wymaga od nas 25 minut skupienia, a następnie daje nam 5 minut przerwy. Aplikacja udostępnia nam też raporty produktywności.
4. Rób sobie regularne przerwy
Planowanie przerw jest tak samo ważne jak planowanie samej nauki. Oczywiście chcemy zrobić jak najwięcej w danym czasie, ale jeżeli nie będziemy sobie robić przerw, to szybko stracimy motywację i zaczniemy się rozpraszać. Przerwy są ważne nie tylko dla naszej koncentracji, ale też dla kondycji oczu i pleców. Szczególnie okuliści ostrzegają, że kiedy uczymy się przed komputerem, powinniśmy sobie robić przerwy co 20 minut i popatrzeć przez chwilę za okno. To samo dotyczy pleców – pamiętajmy, żeby co jakiś czas wstawać, przeciągnąć się, przejść po pokoju i dać odpocząć kręgosłupowi. Taka przerwa nas ożywi, pomoże nam się dotlenić i wpłynie na lepsze wyniki w nauce.
5. Doceń moc muzyki i roślin
Chociaż nie wszyscy wierzą w moc roślin, to aromaterapia może być bardzo przydatnym narzędziem w nauce. Olejki eteryczne zawarte w roślinach wpływają na koncentrację, skupienie i pamięć. Wiele badań wykazało, że lawenda ma pozytywny wpływ na pamięć, tak samo jak jaśmin, cytryna i rozmaryn. Wystarczy, że kupisz sobie jeden z tych olejków eterycznych wraz z dyfuzorem z patyczkami i ustawisz go w pokoju, w którym się uczysz. Na przykład nowa gazetka Pepco często posiada je w swojej ofercie.
6. Ucz się w grupie
Jak wiadomo, w grupie zawsze jest raźniej. Dotyczy to również nauki. Wraz z kolegami z klasy możesz stworzyć grupę wsparcia w procesie przyswajania wiedzy. Ustalcie dni i godziny, w których będziecie się spotykać oraz zasady. Może to być zasada, że chowacie telefony albo co 30 minut robicie sobie przerwę. W takiej grupie możecie sobie też nawzajem pomagać i tłumaczyć skomplikowane zagadnienia.
7. Uporządkuj swoje notatki do nauki
Organizacja notatek może nam pomóc znacznie skrócić czas nauki. Po każdej lekcji warto przejrzeć nasze notatki, dopisać kwestie, o których zapomnieliśmy, albo przepisać je nawet ładniejszym charakterem pisma. Wszelkie oznaczenia i podkreślenia pomogą nam podczas nauki. Dobrze przygotowane notatki to klucz do efektywniejszej pracy intelektualnej.
8. Dodaj naukę do swojej codziennej rutyny
Jeżeli chcemy uczyć się codziennie, czas przeznaczony na naukę musi stać się częścią naszej rutyny, jak mycie zębów czy jedzenie śniadania. Ucząc się codziennie, nie narobimy sobie zaległości i nie będziemy wpadać w panikę przed każdym egzaminem. Już 10-15 minut dziennie wystarczy, żeby zauważyć wyraźne postępy. Dyscyplina jest tutaj kluczowa – na początku możesz mieć problem z codzienną nauką, ale po czasie nie będziesz już się nad tym nawet zastanawiać. To, czy czas na naukę zaplanujesz rano, czy wieczorem zależy tylko od Ciebie i Twojego harmonogramu oraz preferencji. Znajdź czas, który najlepiej Ci pasuje – jeżeli wiesz, że np. rano koncentrujesz się najlepiej, właśnie wtedy zaplanuj sobie naukę.
Materiał partnera.
Jest też kilka fajnych książek pokazujących skuteczne techniki poprawiające efektywność nauki.