Barbie – lalka, która nigdy się nie starzeje
Patrząc na jej doskonałą figurę, lśniące włosy i promienny uśmiech, ciężko w to uwierzyć, ale lalka Barbie ma już ponad… 60 lat! Był rok 1945, kiedy Ruth Handler i jej mąż Elliot założyli firmę zabawkową Mattel, aby czternaście lat później zaprezentować światu lalkę, którą nazwali Barbie Millicent Roberts. Tak rozpoczął się jeden z największych fenomenów przemysłu zabawkarskiego w historii. Poznajcie historię Barbie.
1. Tak to się wszystko zaczęło
Za oficjalny dzień narodzin lalki Barbie uznaje się 9 marca 1959 i właściwie od samego początku był to koncept stworzenia zabawki adresowanej do dziewczynek, będącej odbiciem aktualnych trendów i stylu panujących w realnym świecie. Wzorem dla pierwszego modelu lalki były ikony popkultury lat 50., takie jak Bette Davis czy Marilyn Monroe. Okazało się, że przyjęty koncept był strzałem w dziesiątkę. W pierwszym roku obecności na rynku sprzedano 300 000 lalek Barbie, co biorąc pod uwagę ówczesne realia i możliwości firmy, było bardzo dobrym wynikiem.
Co ciekawe, pierwszy model Barbie można było kupić za 3 dolary amerykańskie. Jeżeli jednak ktoś zachował lalkę z pierwszej serii produkcyjnej w dobrym stanie, to obecnie wartość takich egzemplarzy szacuje się na około 25 000 – 30 000 dolarów amerykańskich.
Jednak by podtrzymać początkowy sukces, Państwo Handler, musieli aktywnie rozwijać postać lalki, wypuszczając na rynek jej ulepszone wersje oraz dodając ciekawe ubranka i akcesoria. Jednym z momentów przełomowych było zaprezentowanie światu pierwszego zwierzaka Barbie, którym był koń Dancer. Od tamtej pory Barbie towarzyszyło mnóstwo innych zabawkowych zwierząt, w tym kilkadziesiąt psów, kotów, szympans, panda, papuga, lwiątko, żyrafa i zebra.
Wsłuchując się w głosy klientów, w 1961 roku firma Mattel postanowiła wprowadzić na rynek męską lalkę, która miała być chłopakiem Barbie. Tak narodził się Ken, który z czasem został postacią niemal równie ikoniczną jak jego towarzyszka.
Kontynuacją trendu poszerzania gamy lalek związanych z życiem Barbie było pojawienie się jej najlepszej przyjaciółki o i mieniu Midge w 1963 roku oraz jej młodszej siostry (Skipper) rok później.
Tak narodził się trzon postaci związanych z Barbie, który z czasem zaczął się coraz mocniej rozrastać i dzisiaj jest już liczony w setkach.
2. Sposób na długotrwały sukces
Wydaje się, że kolejnym doskonałym pomysłem firmy Mattel było tworzenie opowieści związanej z życiem Barbie. Wzbudzało to większe zainteresowanie wśród dzieci, tworzyło więź oraz wzbudzało ciekawość jak dalej potoczą się jej losy. A pomysłów na ciekawe prowadzenie tej historii nigdy nie brakowało.
Postać Barbie ewoluowała wraz z biegiem czasu i była wyraźnym odzwierciedleniem przemian zachodzących w danej epoce. I tak w latach 80 zaczęła uprawiać aerobik oraz zmieniła swój makijaż na bardziej nowoczesny. W tej samej dekadzie zaczęły się także pojawiać Barbie o różnorodnych odcieniach skóry.
Firma Mattel wprowadziła też Barbie do świata zawodowego i zaczęła budować jej ścieżkę kariery. Trzeba tu uczciwie ocenić, że podobnie jak legendarna Irena Kwiatkowska, Barbie również żadnej pracy się nie boi;) Przez kilkadziesiąt lat swojego istnienia, wcielała się już w rolę kasjerki w restauracji McDonald’s, stewardessy w liniach lotniczych, weterynarza, chirurga, kierowcy wyścigowego NASCAR, a nawet astronautki oraz kandydatki na prezydenta (niestety póki co bez finalnego sukcesu).
Kariera Barbie z czasem była projektowana tak, aby pokazać, że kobiety mogą pełnić różne role w życiu i zwiększać wśród dziewczynek poczucie pewności siebie już od najmłodszych lat.
3. Ciekawostki związane z Barbie
60 lat to dla cyklu życia produktu prawdziwa wieczność. Większość zabawek pojawia się na rynku i nawet jeżeli zdobędzie dużą popularność, to z czasem osiąga swoją dojrzałość, a następnie traci na popularności, aż do momentu zakończenia produkcji.
Dlaczego z Barbie stało się inaczej? Wydaje się, że za sukcesem produktu Mattel, stoi zdolność do powstrzymywania procesu utraty popularności. Firma cały czas próbuje podążać za najnowszymi trendami, a także aktywnie odpowiada na krytykę. Mattel w ciekawy sposób powiększa też uniwersum Barbie wprowadzając nowe postacie, atrakcyjniejsze pakiety zabawek, nowinki techniczne czy też sposoby dotarcia do swojej grupy docelowej (filmy, gry itp.).
Ponad 60 lat istnienia Barbie to też kilka interesujących ciekawostek, takich jak:
- W całej swojej zawodowej karierze Barbie wcielała się już w ponad 180 różnych profesji.
- W 2004 związek Barbie i Kena się rozpadł. Na szczęście wrócili do siebie w Walentynki w roku 2011.
- Pierwsze lalki Barbie zostały wyprodukowane w Japonii.
- Pierwszym samochodem Barbie był roadster Austin Healey z 1962 roku.
- Barbie otrzymała swoje imię na cześć córki Państwa Handler – Barbary.
4. Quo vadis Barbie?
Długie dekady pobytu na rynku to prawdziwy fenomen, ale z drugiej, nic nie wskazuje na to, aby sukces Barbie miał w najbliższym czasie zacząć tracić swój blask. Obserwując impet z jakim firma Mattel wprowadza innowacje na rynku zabawkarskim oraz przeglądając tabelki z ich wynikami sprzedażowymi, można być optymistą co do jej przyszłości. Mattel wydaje się doskonale wiedzieć jak trafić w gust swoich odbiorców.
Jednym z ciekawych przykładów dostarczania dzieciom zupełnie nowego spektrum doświadczeń związanych z zabawą lalkami jest Barbie Color Reveal. Jest to seria lalek zawierających wiele ukrytych niespodzianek, zapewniając mnóstwo ekscytacji już przy samym rozpakowywaniu.
Inną nowinką rynkową są lalki Barbie Dreamtopia, posiadające m.in. funkcje zmiany kolorów pod wpływem ciepłej wody, czy też innowacyjne gadżety, takie jak np. przyrząd do stylizacji włosów czy też brokatowy slime.
Gdzie je kupić? Największy wybór lalek Barbie z pewnością znajdziesz na Allegro, gdzie dodatkowo wielu sprzedających kusi atrakcyjnymi promocjami. Warto więc tam rozpocząć swoje poszukiwania.
Zabawa w świecie Barbie to dzisiaj dużo więcej niż, tylko zmienianie jej ubranek, czesanie nieskazitelnie lśniących włosów i prowadzenie zmyślonych dialogów z Kenem. Uniwersum Barbie to ciekawie opowiadane historie, świat multimediów, pozytywne emocje dostarczane na każdym etapie obcowania z produktem, ogromny wybór zabawek i akcesoriów oraz ciągły rozwój i innowacje.
Czy to jest recepta na długotrwały rynkowy sukces? Wydaje się, że tak.
Sto lat Barbie!
Heh jak porównam Barbie ze swoich czasów, a obecne to skok jakościowy jest naprawdę duży, ale córcia mimo to często włącza do zabawy egzemplarze sprzed 20 lat, które się u nas zachowaly. Mówi że ma wtedy większe przyjęcie😁
Barbie i Lego to dwie zabawki, które pamiętam z mojego dziecinstwa i są produkowane do dzisiaj. Myślę, że zawdzięczają to swojej jakości i perfekcyjnemu dopasowaniu do dziecięcych preferencji.
Tyle lat na rynku i w temacie lalek, czyli nota bene najpopularniejszej zabawki dla dziewczynek, Barbie ciągle nie doczekała się realnej konkurencji. Co prawda pojawiają się 2-3 sezonowe hity typu LOL surprise czy monster high, ale ich popularność z czasem mocno spada. A Barbie ma się dobrze i pewnie przeżyje jeszcze sporo takich tymczasowych rywaliek.