Sprawdź, jak wybrać najlepszy fotelik samochodowy dla dziecka!

Zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego każde dziecko do 150 cm wzrostu powinno być przewożone w foteliku samochodowym. Ma on za zadanie zabezpieczenie malucha przed wypadnięciem w trakcie gwałtownego hamowania lub innego niebezpiecznego manewru. Na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych modeli przeznaczonych zarówno do montażu przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Na co dokładnie zwracać uwagę, wybierając fotelik dla dziecka? Jakie kryteria wziąć pod uwagę poza bezpieczeństwem i komfortem podróżowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym tekście. Przeczytaj!

Fotelik samochodowy dla dziecka

1. Dlaczego dobór odpowiedniego fotelika samochodowego jest ważny?

Małe dzieci są niezwykle delikatne, przez co są bardziej narażone na ryzyko powstania urazu podczas kolizji. U niemowląt nie do końca wykształcone jest mózgowie, a naczynia krwionośne są bardzo kruche. Nierozwinięte są również mięśnie szyjne kręgosłupa, których uszkodzenie może skutkować sztywnością karku, nudnościami, wymiotami, a nawet problemami z przełykaniem pokarmu. By zapewnić malcowi maksimum bezpieczeństwa, fotelik samochodowy musi być dobrze dopasowany do jego wzrostu, wagi oraz budowy ciała. Tylko w ten sposób można ochronić szkraba przed zagrożeniami, jakie czyhają na niego w trakcie podróży.

2. Czym powinien wyróżniać się dobry fotelik samochodowy?

Podstawową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu dziecięcego fotelika samochodowego, jest bezpieczeństwo. By mieć pewność, że sięga się po najlepsze i najsolidniejsze rozwiązanie dla swojego dziecka, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaką ocenę dany model uzyskał w tzw. teście ADAC. Jego przeprowadzaniem zajmuje się niemiecki ośrodek badawczy, biorąc pod lupę nie tylko ochronę malucha podczas zdarzenia, ale także takie parametry jak:

  • prostota obsługi,
  • poziom komfortu dziecka,
  • stabilność,
  • ryzyko popełnienia błędu podczas montażu,
  • materiały wykorzystane w procesie produkcji,
  • zawartość szkodliwych substancji (w tapicerce, konstrukcji).

Poza otrzymaną notą warto zweryfikować, czy wybrany model spełnia wymagania europejskiej normy ECE R-44 lub i-Size R129. Korzystanie z produktu, który ma nieaktualny atest lub nie ma go wcale, w razie kontroli drogowej może skutkować nałożeniem mandatu oraz punktów karnych.

Dziecko śpiące w foteliku samochodowym

3. Jak wybrać fotelik dla niemowlaka?

Dla dzieci powyżej pierwszego roku życia stworzone są foteliki samochodowe z przedziału wagowego od 9 do 18 kg. Podczas zakupu dobrze jest sprawdzić, czy dany model ma regulację pozwalającą na dostosowanie siedziska do indywidualnych potrzeb małego pasażera, w tym możliwość ustawienia kąta nachylenia oparcia i zagłówka oraz system ochrony bocznej (pozwala na zabezpieczenie główki z boków). Dzięki różnym pozycjom maluch zawsze będzie siedzieć stabilnie oraz wygodnie.

Mała dziewczynka w foteliku samochodowym mobile

4. Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy kupnie fotelika dla przedszkolaka?

Większość dzieci powyżej czwartego roku życia podróżuje w fotelikach z kategorii od 15 do 36 kg, które przeznaczone są do montażu przodem do kierunku jazdy. Przy wyborze modelu z tego przedziału zaleca się zwrócić uwagę na ergonomiczną konstrukcję, regulację wysokości zagłówka oraz dodatkowe zabezpieczenia takie jak prowadnica pasa krokowego czy ochraniacze zakładane na pas barkowy.

5. Zamów przetestowany fotelik samochodowy w sprawdzonym sklepie!

Wiesz już, jakimi kwestiami należy kierować się, wybierając fotelik samochodowy dla dziecka? Żeby dobrze spełniał swoją funkcję, musi być wygodny, solidny oraz dopasowany do indywidualnych potrzeb malucha. W poszukiwaniu przetestowanych modeli pochodzących od sprawdzonych producentów można zajrzeć do sklepu internetowego Babydeals. Znajdują się w nim wyłącznie starannie wyselekcjonowane propozycje, które można montować zarówno przy użyciu bazy ISOFIX, jak i trzypunktowych pasów bezpieczeństwa.

Materiał partnera.