3 ciekawe i bliskie kraje na wyjazd z dzieckiem

Grecja, Turcja, Bułgaria, Egipt, Chorwacja, Hiszpania… to kierunki wyjazdów, które od lat królują wśród Polaków jako destynacje urlopowe. Z różnych powodów jednak, wielu rodziców szuka dla tych kierunków ciekawych alternatyw, które będą równie atrakcyjne, nie nadwyrężą nadmiernie portfela, a czas dojazdu będzie znośny nawet z małymi dziećmi. W tym artykule podpowiadamy trzy kraje, które mogą być w takim wypadku ciekawym wyborem.

3 ciekawe kraje na wyjazd z dzieckiem

Obecnie trwający czas ferii oraz zbliżających się wakacji dla większości rodziców są naturalnym okresem na poszukiwanie możliwości wyjazdu na wypoczynek, który będzie dobrze dostosowany do ich potrzeb. Kraje egzotyczne mogą być ryzykownym wyborem ze względu na odmienną florę bakteryjną czy też konieczność szczepień. Kolejny wyjazd do Hiszpanii lub Grecji wielu Polakom mógł się z kolei zwyczajnie przejeść. Jeszcze inni mają awersję do podróży samolotami.

A co zwykle wydaje się atrakcyjne dzieciom? Zwierzęta, zamki, pałace, labirynty, parki rozrywki, rozległe place zabaw, tory bobslejowe i słodkości, które dodadzą energii do zabawy i zwiedzania.
Wycieczki z dziećmi powinny być zabawne i ciekawe, zarówno dla maluchów jak i dorosłych uczestników wyprawy.

Jeżeli Ty także szukasz nieco mniej oczywistych miejsc na wypoczynek to poniżej podpowiadamy 3 kraje, które zwykle nie są pierwszym wyborem, a jednocześnie mogą się okazać bardzo ciekawą alternatywą, ze względu na ciekawe atrakcje dla dzieci, przyjazny klimat oraz bliską odległość geograficzną.

1. Czechy

Czechy to nasz sąsiad i dla mieszkańców południowo-zachodniej Polski wyjazdy do Czech są częstokroć bardziej powszechną opcją niż np. wyjazdy nad polskie morze czy też na mazury. Bliskość geograficzna to duży atut, szczególnie w sytuacji gdy Twoje dzieci niezbyt dobrze znoszą dalekie podróże. Czechy są krajem sporo mniejszym od Polski zatem zwiedzanie jego odleglejszych zakątków jest dużo łatwiejsze niż w naszym kraju.

W dodatku Praga, czyli stolica Czech – wręcz naszpikowana atrakcjami, leży zaledwie około 120 km od granicy z Polską.

Jakie konkretnie atrakcje oferują Czechy rodzinom z dziećmi?

  • Praga – zachwyca pięknem swojej architektury co sprawia, że jest to wspaniałe miasto do zwiedzania pieszo. Dzieci ze smykałką do sportu zapewne z chęcią wezmą udział w biegu wzdłuż Mostu Karola, podziwiając przy tym rzeźby i widoki miasta. Bardzo popularną atrakcją jest też zamek na Hradczanach wraz w otaczającymi go terenami. Spacer wzdłuż murów zamku gwarantuje niesamowite widoki na miasto, a dzieci zapewne pokochają drewniany plac zabaw inspirowany czeskimi legendami czy też wizytę w tajemniczym skarbcu.
    Praga jest obdarzona wieloma cudownymi zielonymi przestrzeniami. Np. Park Letna znajdujący się w pobliżu Starego Miasta oferuje niesamowite widoki na miasto, place zabaw oraz słynny metronom o wysokości 23 metrów! Dużym zainteresowaniem cieszą się także makiety kolejowe, muzeum LEGO, a także ogromny ogród zoologiczny, do którego można zabrać swojego psa.

Żyrafy w praskim ZOO

  • Karlowe Wary – to największe i najsławniejsze uzdrowisko w Republice Czeskiej. Warto wpaść tam choćby na jeden dzień. Dorośli będą mogli podziwiać piękne zabytki i napić się leczniczej wody, a nieco starsze dzieci z pewnością z chęcią odwiedzą Hotel PUPP, w którym kręcono sceny w kasynie do przygód agenta 007, w którego wcielił się Daniel Craig. W Karlowych Warach można też zabawić się w poszukiwanie tabliczek umieszczonych na bruku z nazwiskami sławnych osób, które odwiedziły to miejsce.
  • Park Narodowy Czeska Szwajcaria – położony w północnych Czechach to jeden z klejnotów Czech i spełnienie marzeń entuzjastów rozrywki na świeżym powietrzu, bez względu na poziom sprawności fizycznej. Park ten został utworzony w celu ochrony unikatowych form skalnych oraz lokalnych ekosystemów. Można tu podziwiać wiele przepięknych widoków i dobrać szlaki wędrówkowe odpowiednie do własnych możliwości. Ściany Tisa to z kolei świetna zabawa dla dzieci, ponieważ mogą one zabawić się w odkrywców, wspinać się i biegać po parku pełnym piaskowcowych formacji skalnych.
  • Cesky Krumlov – to miejscowość leżąca na południu Czech, która często nazywana jest miniaturową Pragą.  Jej zabytkowe centrum i stojący na wzgórzu zamek znajdują się na liście UNESCO. Podobnie jak w Pradze, także tu znajdziemy zabudowania zamkowe, a wejścia na tzw. Hradek (Zameczek) strzeże fosa z dwoma niedźwiedziami, ulubieńcami dzieci. Nad wiodącym dalej traktem góruje potężna 6-piętrowa wieża do bardzo dobrze zachowanego Górnego Zamku, z którego mostów i tarasów można podziwiać piękne widoki na miasto. W sezonie letnim przecinająca miasto rzeka Wełtawa zapełnia się kajakami i pontonami raftingowymi, które zapewne także będą bardzo ciekawą atrakcją dla dzieci.

2. Słowenia

Słowenia jest krajem przez polskich turystów mocno niedocenianym. Jest to bowiem znakomite miejsce na rodzinne wakacje, szczególnie w lipcu i sierpniu, kiedy pogoda zwykle sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Parki wodne, jaskinie, krystalicznie czyste jeziora i ścieżki spacerowe zaprojektowane dla najmłodszych – to tylko część oferty turystycznej tego kraju skierowanej do rodzin z dziećmi. Dodajmy do tego malownicze góry, wodospady, kilometry wspaniałych szlaków pieszych i rowerowych, piękne wioski, przyjaznych ludzi i ciekawą kuchnię, a kraj ten powinien szybko awansować na liście miejsc do odwiedzenia w sezonie urlopowym.

  • Ljublana – stolica Słowenii oferuje bardzo wiele atrakcji i trzeba być naprawdę wybrednym, aby się tu nudzić. Miłośnicy przyrody z całą pewnością powinni odwiedzić urokliwe ZOO oraz przepiękny ogród botaniczny oferujący m.in. szklarnie z wieloma gatunkami roślin egzotycznych. Miejscem bardzo lubianym przez najmłodszych jest Minicity Ljubljana, czyli kreatywne miasto dla dzieci, w którym mogą wcielić się w role pilota samolotu, pracownika sklepu czy też prezentera telewizyjnego. Dom eksperymentów to z kolei miejsce udowadniające, że nauka może być świetną zabawą, a dzieci mogą tu brać udział w wielu fascynujących eksperymentach. Warte odwiedzenia jest też na pewno Słoweńskie Muzeum Etnograficzne, z wieloma interesującymi wystawami, gdzie eksponaty można dotknąć i poczuć.

Mama z dziecmi na moście widokowym

  • Jaskinie – są jedną z charakterystycznych atrakcji Słowenii. Najpopularniejszą z nich jest Jaskinia Postojna, która jest dwudziestokilometrowym labiryntem przejść, galerii oraz komnat. Jest to największa i najczęściej odwiedzana w Europie jaskinia typu „klasyczny kras”. Križna jama to inna bardzo znana jaskinia, w której znajdują się liczne podziemne jeziora. To tu dokonano słynnego w świecie odkrycia kości niedźwiedzi jamowych. Jaskinia ta jest czwarta na świecie pod względem liczby gatunków fauny jaskiniowej. Na szczęście niedźwiedzie nie będą Cię już tu zaczepiać;)
  • Stadnina Lipica – to przeurocza kolebka konia lipicańskiego, a jednocześnie jedna z najstarszych stadnin koni na świecie. Można tu podziwiać ich całe stada wraz ze źrebiętami na pastwisku, poznawać klasyczną szkołę jeździectwa wywodzącą się z Lipicy, udać się w przejażdżkę zaprzęgiem po najpiękniejszych uliczkach miasteczka, a także na przyjemny spacer do zabytkowej stodoły Velbance.
  • Jezioro Bled i Alpy Julijskie – znajdziesz tu kolejki linowe, popływasz w krystalicznych jeziorach, pozwiedzasz wąwozy, wodospady, a także dowiesz się czym jest glamping (ekskluzywny camping). W Bohinju w sezonie dwa razy w tygodniu organizowane są wieczorne spacery z pochodniami. Jest to wycieczka, która przez swą oryginalność na długo pozostaje w pamięci.
  • Vintgar Gorge pobliżu Bledu – znajdziesz tu dość łatwą (1,6 km w jedną stronę), ale niezwykle malowniczą trasę pieszą, która biegnie po drewnianych pomostach w okolicy wspaniałych wodospadów.

3. Węgry

„Polak Węgier dwa bratanki…” któż z nas nie słyszał tego powiedzenia? Pewnie ciężko byłoby znaleźć taką osobę. Pod koniec marca obchodzony jest nawet Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. A ilu naszych rodaków kiedykolwiek było na Węgrzech? Tu z kolei pewnie okaże się, że wcale nie tak wielu. A szkoda, bo Węgry to bardzo malowniczy kraj, który zdecydowanie warto odwiedzić w celach turystycznych. Jest tu co robić przez cały rok: wiosną – pozwiedzać Budapeszt i największe tereny stepowe w zachodniej Europie, latem – popływać w Balatonie i zabawić się w ekscytujących aquaparkach, zimą – skorzystać z gorących term, a jesienią – odwiedzić słynne winnice i spektakularne zamki.

Jest blisko, jest przyjaźnie i jest ciekawie. Także dla rodzin z dziećmi.

  • Budapeszt – przegląd Węgier także rozpoczynamy od ich stolicy. A Węgrzy zdecydowanie mają się czym pochwalić. Znajdziesz tu atrakcje na każdy gust: od kameralnych winiarni, przez łaźnie termalne, po monumentalne zabytki i atrakcje dla dzieci. Tak, tak, Budapeszt także ma swoje zoo i jest to obowiązkowy punkt zwiedzania podczas wycieczki z dzieckiem. Koniecznie odwiedźcie także Basztę Rybacką, którą tworzy siedem baśniowych wież z pięknym widokiem na miasto. I małych i dużych z pewnością zachwyci także niesamowity widok na cały Budapeszt ze wzgórza Gellerta. Zakupowicze powinni z kolei odwiedzić hale targową Vásárcsarnok, która jest najstarszym zadaszonym targowiskiem w Budapeszcie.

Widok na Budapeszt

  • Eger – to niewielkie miasteczko, które przez wielu nazywane jest perełką północnych Węgier. Opinię tą zawdzięcza swojemu urokliwemu klimatowi oraz źródłom termalnym o zdrowotnych właściwościach. Jest to jedno z tych miejsc w których czas wydaje się biec wolniej. Ten wyjątkowy mikroklimat Egeru tworzą przede wszystkim wąskie uliczki, barokowe zabytki oraz zabytkowa starówka z mnóstwem kawiarenek i winiarni. Dzieci z pewnością chętnie obejrzą za to dobrze zachowany zamek.
  • Holloko – to niepowtarzalna osada, która niemal dosłownie pozwala przenieść się w czasie do dawnych Węgier. Holloko leży w północnej części kraju i pełni funkcję skansenu z dobrze zachowanymi arcydziełami ludowej architektury. Najciekawszym jej fragmentem są niemal w całości odrestaurowane ruiny zamku, a cała wioska jest otoczona malowniczymi wzgórzami. Osada ta została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO.
  • Balaton – to najpopularniejszy cel wyjazdów turystycznych nastawionych na czystą rekreację. To ogromne jezioro zastępuje Węgrom dostęp do morza i oferuje całe spektrum zróżnicowanych rozrywek. Znajduje się tu niezliczona liczba knajpek, kawiarni i restauracji. A co ciekawego można tu zobaczyć? Na uwagę zasługuje z całą pewnością półwysep Tihany zwany “węgierską Prowansją” ze starym opactwem benedyktynów. Warto odwiedzić także  Keszthely gdzie można podziwiać barokowy pałac pełniący funkcję muzeum. W niedalekiej odległości znajdziesz też uzdrowisko Heviz z największym termalnym jeziorem w Europie oraz rodzinnymi winnicami. Wycieczka z dziećmi nie powinna ominąć rezerwatu ptaków nad tzw. Małym Balatonem.

4. A może jeszcze dalej na południe?

W zestawieniu krajów bliskich nam geograficznie, a ciekawych pod względem turystycznym, warto wspomnieć o jeszcze jednej destynacji, którą jest Chorwacja. Dla wielu Polaków, jest to kraj dość dobrze znany jako miejsce wakacyjnych wypraw, acz ciągle oferujący wiele atutów. Jednym z nich jest możliwość dojazdu własnym samochodem. Podróż z miejscowości położonych w południowej części Polski np. do Zadaru zajmuje około 10-11 godzin. Jeśli więc wyjedziemy z domu rano, to kolację możemy już zjeść w którejś z nadmorskich tawern obserwując spokojne fale Adriatyku.

Popularność turystyczna Chorwacji sprawia, że baza noclegowa jest tam bardzo dobrze rozwinięta i można dość sprawnie dobrać miejsce zakwaterowania dostosowane do swoich potrzeb oraz możliwości budżetowych. Wystarczy wpisać w dowolną wyszukiwarkę frazę noclegi Chorwacja i w ofertach będzie można przebierać.

Kiedy zaplanujemy już przejazd i noclegi, to pozostaje już tylko lepiej poznać atrakcje turystyczne Chorwacji. A tych z całą pewnością nie zabraknie. W Chorwacji czekają na turystów urokliwe plaże, romantyczne wysepki, zabytki wpisane na listę UNESCO (np.  Stare miasto w Dubrowniku), a także liczne atrakcje przyrodnicze. Jest to kraj charakteryzujący się śródziemnomorskim klimatem, z ciepłym i słonecznym latem oraz łagodną zimą, więc dobrym pomysłem może być też przyjazd poza miesiącami letnimi.

5. Podsumowanie

Czechy, Słowenia i Węgry to kraje, które raczej każdy z nas zna, ale niewielu z nas myśli o nich jako o miejscach wypadów na ferie lub wakacje. Warto jednaj czasami wyjść poza utarte schematy by odkryć coś nowego. Wszystkie trzy kraje mają mnóstwo do zaoferowania, a powyższy opis jest tego jedynie małym wycinkiem. Jadąc tam z dziećmi z pewnością nie będziecie narzekać na nudę, a poza czystą rekreacją, takie wycieczki będą ze sobą niosły także mnóstwo walorów edukacyjnych. Jeśli jednak wolisz nieco bardziej klasyczne kierunki wakacyjnych wypadów, to na pewno warto jest rozważyć w tym kontekście Chorwację.

Gdziekolwiek się jednak nie wybierzesz, nie zapomnij zabrać ze sobą uśmiechu i zdrowej porcji optymizmu, a przywiezione do domu wspomnienia rozpromienią dni dzielące Cię od kolejnego urlopu. Bon voyage!

Materiał partnera.