Kredki dla młodszych i starszych dzieci – jakie wybrać?

Kredki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Już paroletnie dzieci chętnie po nie sięgają oraz z wielkim zaangażowaniem rysują i kolorują. Dzięki temu nie tylko miło spędzają czas, ale i rozwijają małą motorykę, czyli ćwiczą rączkę, przygotowując się do nauki pisania. Warto im to ułatwić, wybierając odpowiednie kredki. Odpowiednie, czyli jakie?

Zestaw kredek pastelowych dla dzieci

Wybór właściwego rodzaju kredek zależy przede wszystkim od wieku, w jakim jest dziecko. Praca z kredkami powinna przebiegać gładko. Tak, by ani maluch, ani starsze dziecko, nie zniechęciło się do rysowania czy kolorowania. A zatem co warto wiedzieć, zanim kupimy dziecku kredki?

1. Kredki – rodzaje

Kredki to bez wątpienia jedna z ulubionych dziecięcych zabawek. Jednak wybór jest tak ogromny, że można czuć się zdezorientowanym i nie chodzi jedynie o bogatą gamę barw. Jakie rodzaje kredek wyróżniamy?

  • kredki ołówkowe – zbudowane z oprawki i rdzenia piszącego
  • kredki akwarelowe – są to kredki ołówkowe, ale ze specjalnym rodzajem rysika. Kredki akwarelowe można rozcieńczać wodą, dzięki czemu uzyskamy efekt jak przy użycia farb
  • kredki olejowe – są twardsze od kredek ołówkowych, posiadają unikatowy skład rysika (produkuje je głównie firma Faber Castell)
  • kredki świecowe/woskowe – nazwy używane zamiennie, składają się z samego sztyftu bądź sztyftu owiniętego owijką z papieru
  • kredki plastikowe – podobne do kredek woskowych, jednak nieco bardziej odporne na złamanie. Wyróżniają się również wyjątkowo intensywnymi barwami (np. Carioca Plastello)
  • kredki bezdrzewne – posiadają kształt taki, jak kredki ołówkowe, jednak składają się w całości z piszącego sztyftu. Są pokryte jedynie bezbarwnym lakierem (przykład to linia Progresso marki Koh-I-Noor)
  • kredki żelowe – dzięki nim możemy uzyskać intensywne, nasycone kolory bez mocnego dociskania kredki
  • kredki pastelowe (pastele suche i pastele olejne) – połączenie świata kredek i kredy, którą dzieci doskonale znają ze szkoły
  • kredki do kąpieli – znajdują się w plastikowych oprawkach, można je usunąć, używając wody z mydłem
  • kredki grafionowe – składają się ze sztyftu wykonanego z glinki kaolinowej. Warto wiedzieć, że można także kupić kredki ołówkowe z rdzeniem grafionowym (np. kredki Bambino)

2. Jakie kredki będą odpowiednie dla kilkulatka?

Swoje pierwsze kreski zaczyna rysować dziecko, które ma niespełna dwa latka. Dobre kredki pomogą maluszkowi rozwijać swoje umiejętności i przygotować się do przedszkola i szkoły. A jak je znaleźć?

W przypadku maluszków, które mają ok. dwóch lat lub są nieco starsze, szukajmy kredek, które będzie łatwo chwycić i zacisnąć w dłoni. Dlatego świetnie sprawdzą się kredki stożkowe oraz obłe kredki-kamyki, które rysują każdą stroną. Co więcej, wymuszają także prawidłowy chwyt.

Przykładem kredek, które nadadzą się dla maluszka, są kredki Crayon, które wymuszają prawidłowe trzymanie rączki, są doskonale napigmentowane, a do tego niezwykle wydajne.

3. Kredki dla starszych dzieci

W przypadku dzieci starszych, warto zdecydować się na kredki trójkątne. To dobry wybór dla dzieci, które chcą rozwijać swoje zdolności i marzą o bardziej „dorosłych” kredkach, które im to umożliwią. Trójkątne kredki są bardzo praktyczne, ponieważ nie ślizgają się między palcami i pomagają dzieciom przygotować się do nauki pisania. Starsze dzieci z pewnością ucieszą się, gdy otrzymają zestawy kredek ołówkowych, np. takie, które są złożone z 12 kolorów.

Kredki to uniwersalny prezent dla dziecka w każdym wieku.