Kredki dla młodszych i starszych dzieci – jakie wybrać?
Kredki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Już paroletnie dzieci chętnie po nie sięgają oraz z wielkim zaangażowaniem rysują i kolorują. Dzięki temu nie tylko miło spędzają czas, ale i rozwijają małą motorykę, czyli ćwiczą rączkę, przygotowując się do nauki pisania. Warto im to ułatwić, wybierając odpowiednie kredki. Odpowiednie, czyli jakie?
Wybór właściwego rodzaju kredek zależy przede wszystkim od wieku, w jakim jest dziecko. Praca z kredkami powinna przebiegać gładko. Tak, by ani maluch, ani starsze dziecko, nie zniechęciło się do rysowania czy kolorowania. A zatem co warto wiedzieć, zanim kupimy dziecku kredki?
1. Kredki – rodzaje
Kredki to bez wątpienia jedna z ulubionych dziecięcych zabawek. Jednak wybór jest tak ogromny, że można czuć się zdezorientowanym i nie chodzi jedynie o bogatą gamę barw. Jakie rodzaje kredek wyróżniamy?
- kredki ołówkowe – zbudowane z oprawki i rdzenia piszącego
- kredki akwarelowe – są to kredki ołówkowe, ale ze specjalnym rodzajem rysika. Kredki akwarelowe można rozcieńczać wodą, dzięki czemu uzyskamy efekt jak przy użycia farb
- kredki olejowe – są twardsze od kredek ołówkowych, posiadają unikatowy skład rysika (produkuje je głównie firma Faber Castell)
- kredki świecowe/woskowe – nazwy używane zamiennie, składają się z samego sztyftu bądź sztyftu owiniętego owijką z papieru
- kredki plastikowe – podobne do kredek woskowych, jednak nieco bardziej odporne na złamanie. Wyróżniają się również wyjątkowo intensywnymi barwami (np. Carioca Plastello)
- kredki bezdrzewne – posiadają kształt taki, jak kredki ołówkowe, jednak składają się w całości z piszącego sztyftu. Są pokryte jedynie bezbarwnym lakierem (przykład to linia Progresso marki Koh-I-Noor)
- kredki żelowe – dzięki nim możemy uzyskać intensywne, nasycone kolory bez mocnego dociskania kredki
- kredki pastelowe (pastele suche i pastele olejne) – połączenie świata kredek i kredy, którą dzieci doskonale znają ze szkoły
- kredki do kąpieli – znajdują się w plastikowych oprawkach, można je usunąć, używając wody z mydłem
- kredki grafionowe – składają się ze sztyftu wykonanego z glinki kaolinowej. Warto wiedzieć, że można także kupić kredki ołówkowe z rdzeniem grafionowym (np. kredki Bambino)
2. Jakie kredki będą odpowiednie dla kilkulatka?
Swoje pierwsze kreski zaczyna rysować dziecko, które ma niespełna dwa latka. Dobre kredki pomogą maluszkowi rozwijać swoje umiejętności i przygotować się do przedszkola i szkoły. A jak je znaleźć?
W przypadku maluszków, które mają ok. dwóch lat lub są nieco starsze, szukajmy kredek, które będzie łatwo chwycić i zacisnąć w dłoni. Dlatego świetnie sprawdzą się kredki stożkowe oraz obłe kredki-kamyki, które rysują każdą stroną. Co więcej, wymuszają także prawidłowy chwyt.
Przykładem kredek, które nadadzą się dla maluszka, są kredki Crayon, które wymuszają prawidłowe trzymanie rączki, są doskonale napigmentowane, a do tego niezwykle wydajne.
3. Kredki dla starszych dzieci
W przypadku dzieci starszych, warto zdecydować się na kredki trójkątne. To dobry wybór dla dzieci, które chcą rozwijać swoje zdolności i marzą o bardziej „dorosłych” kredkach, które im to umożliwią. Trójkątne kredki są bardzo praktyczne, ponieważ nie ślizgają się między palcami i pomagają dzieciom przygotować się do nauki pisania. Starsze dzieci z pewnością ucieszą się, gdy otrzymają zestawy kredek ołówkowych, np. takie, które są złożone z 12 kolorów.
Kredki to uniwersalny prezent dla dziecka w każdym wieku.
Zostaw komentarz