Klocki dla dzieci – co daje zabawa klockami i które wybrać?

Zabawki dla dzieci zmieniają się na przestrzeni lat, jednak zabawa klockami się nie starzeje — wciąż potrafi wciągnąć maluchy na długie chwile, a przy tym wspiera ich rozwój na wielu płaszczyznach. Co daje zabawa klockami i jakie zestawy warto podarować dziecku?

Klocki dla dzieci - co daje zabawa klockami i które wybrać?

Chyba każdy z nas pamięta zabawy klockami w dzieciństwie. Czasem wiążą się z tym zabawne wspomnienia, które nawet po latach opowiada się z uśmiechem. Klocki były świetną zabawą dla chłopców i dziewczynek, jeśli trzeba było spędzić czas w pojedynkę, były też idealne do zabawy z rodzicami, rodzeństwem lub przyjaciółmi. I choć dziś w sklepach mamy do wyboru setki zestawów, których różnorodność potrafi przyprawić o zawrót głowy, jedna rzecz pozostaje niezmienna:

Klocki wciąż sprawiają dzieciom mnóstwo frajdy!

A przy tym umożliwiają rozwój cennych umiejętności.

1. Co daje dziecku zabawa klockami?

Niektóre zabawki dla dzieci (zwłaszcza elektroniczne), nie są zbyt wymagające i jedynym zadaniem malucha jest wciśnięcie przycisku. Choć dorosłym takie zabawki mogą wydać się atrakcyjne, w rzeczywistości nie wspierają rozwoju dziecka, a ich jedynym zadaniem jest dostarczenie intensywnych bodźców. Klocki wydają się dużo prostsze, jednak w tej prostocie tkwi prawdziwy geniusz, który pobudza maluchy do poszukiwania rozwiązań oraz budzi w nich zmysł twórcy i budowniczego.

Klockami mogą bawić się już dwuletnie dzieci. Na początku zabawy są dość chaotyczne — zwykle polegają na… rzucaniu klockami i burzeniu konstrukcji zbudowanych przez starszych członków rodziny. Jednak z czasem dzieci próbują budować coś samodzielnie. W efekcie trenują kreatywność, rozwijają wyobraźnię i sprawdzają związki przyczynowo-skutkowe. Uczą się również koncentracji na zadaniu i mogą zmierzyć się z pierwszymi niepowodzeniami — oraz próbami naprawienia popełnionych błędów. Zabawa klockami to także pierwsze próby planowania własnych działań, postępowania według instrukcji oraz wyciągania wniosków.

Małe elementy i zróżnicowane kształty rozwijają koordynację na linii ręka-oko, a także wykształcają tzw. motorykę małą, która okaże się przydatna w szkole, podczas nauki pisania. Zabawa w towarzystwie rodzeństwa lub rodziców sprzyja nawiązywaniu rozmowy i pogłębianiu więzi, co ma pozytywny wpływ na późniejsze relacje oraz umiejętności socjalne — dziecko uczy się współpracy, dzielenia się i pomagania innym.

Konieczność posprzątania klocków po zabawie to kolejna okazja do zdobycia nowych umiejętności — odpowiedzialności oraz samodzielności. Jeśli maluch nie przepada za sprzątaniem, warto zmienić ten proces w zabawę — na przykład urządzając zawody (kto pierwszy sprzątnie swoje klocki, rzucanie klockami do celu) lub proponując ciekawe zadania (np. sprzątamy najpierw wszystkie czerwone klocki).

Dzieci uwielbiają klocki! Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, chętnie bawią się gotowymi zestawami, a także łączą różne zestawy klocków. Taka zabawa pobudza wyobraźnię i nie ma żadnych ograniczeń — klocki pozostawiają dużą swobodę, a zbudowanie własnej konstrukcji daje dzieciom wiele satysfakcji.

2. Jakie zestawy klocków warto kupić dziecku?

Obecnie w sklepach znajdziemy mnóstwo propozycji. Zaglądając do alejki nazwanej „zabawki dla dzieci” możemy przepaść na długie godziny… Warto udać się tam z konkretnym planem (lub zamówić klocki w sklepie internetowym). Wybierając zestaw dla dziecka, zawsze zwracajmy uwagę, jaki sugerowany wiek użytkownika podaje producent.

3. Klocki dla młodszych dzieci (2-5 lat)

Zabawki dla dzieci w wieku 2-5 lat muszą być odpowiednio duże i nie powinny być zbyt skomplikowane. Dobrym wyborem będą miękkie klocki (np. gumowe) lub klasyczne, drewniane klocki — ten wariant daje największe możliwości zabawy dla maluchów. Niektóre zestawy umożliwiają nie tylko budowanie konstrukcji, ale także układanie obrazków i naukę liter lub cyfr. Ciekawym wyborem dla dzieci w wieku powyżej 3 lat są klocki Mini Waffle, które różnią się kształtem od standardowych klocków.

4. Klocki dla starszych dzieci (6 lat i więcej)

Dzieci w wieku 6 lat i starsze mogą spróbować swoich sił w układaniu bardziej skomplikowanych zestawów. Świetnym wyborem będą klocki Cobi, Duplo lub zestawy Lego, które nawet po latach są atrakcyjne i z pewnością dorośli szybko dadzą się wciągnąć we wspólne układanie! Ciekawą alternatywę stanowią klocki magnetyczne, stwarzające ogromne możliwości konstruowania własnych budowli.

Czasem proste rozwiązania są najlepsze. Zamiast zastanawiać się, jaką elektroniczną zabawkę kupić dziecku, warto sięgnąć po ponadczasowe zabawki dla dzieci, które ucieszą maluchy dokładnie tak samo, jak kiedyś cieszyły nas — a przy okazji umożliwią rozwój nowych umiejętności.

Artykuł partnera.