Jak wybrać idealne zabawki dla dzieci?

Domki dla lalek, mikrofon dla dzieci, puzzle, gry planszowe – zabawki dla dzieci to niemal studnia bez dna, jeśli chodzi o ich różnorodność i funkcje. Dlatego też rodzice nierzadko stoją przed trudnym wyborem. Na co zatem zwrócić uwagę, przy zakupie zabawek dla dzieci?

Drewniane zabawki na stole

1. Jakie zabawki dla dzieci wybrać?

Dzieci uwielbiają zabawki – najlepiej żeby były kolorowe, jak największe i nawiązywały do ich ulubionych bajek czy gier. Jednak każdy maluch to zupełnie inna osobowość i różne upodobania. Ponadto mały odkrywca potrafi szybko się znudzić, kiedy świat wokół oferuje tak wiele atrakcji. W związku z tym producenci prześcigają się w nowych pomysłach i coraz bardziej wymyślnych zabawkach dla dzieci.

Jednak zabawki to nie tylko źródło radości i rozrywki. Dzieci poprzez zabawę mogą wiele się nauczyć, rozwijać swoje zainteresowania oraz pozyskiwać nowe umiejętności. Poza tym wraz z rozwojem dziecka zmieniają się często jego potrzeby czy preferencje. Jak w tym wszystkim mają połapać się rodzice?

2. Zabawki edukacyjne i gry logiczne

Ten rodzaj zabawek dla dzieci to połączenie, które spodoba się jednakowo rodzicom i dzieciom. Maluchy najlepiej uczą się i zapamiętują poprzez zabawę. W związku z tym warto postawić na zabawki edukacyjne, które nie tylko zapewnią im atrakcyjną rozrywkę, ale też pomogą nabyć umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów oraz poprawiają koncentrację i pamięć. Zabawki edukacyjne to świetny sposób na to, by pokazać dziecku, jak funkcjonuje otaczająca je rzeczywistość. W tej grupie zabawek znajdziesz, między innymi:

 • plansze edukacyjne do pisania i rysowania,
 • gry planszowe,
 • gry słowne i pamięciowe,
 • puzzle.

3. Zabawki interaktywne

Interaktywne zabawki dla dzieci mają wielowymiarowy wpływ na rozwój dziecka już od jego najmłodszych lat – uczą kreatywnego myślenia, wspomagają postęp zmysłu dotyku, wzroku i słuchu. Dzięki nim maluch z przyjemnością podejmie naukę: cyfr, liter, kształtów, kolorów, języków obcych czy dźwięków.

Zabawki interaktywne najczęściej imitują przedmioty użytku codziennego lub zwierzęta i są to, między innymi:

 • telefony, smartfony i tablety,
 • tablice ścieralne,
 • zabawki w kształcie psów, kotów czy kierownicy,
 • sprzęty do kuchni (kuchenka, roboty kuchenne), sprzęty do porządków domowych (odkurzacz, deska do prasowania, zestaw do zmywania podłogi).

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek dla dzieci?

Niezależnie od tego, jaką zabawkę dla dziecka zdecydujesz się kupić, jest kilka kwestii, na które warto byś zwrócił szczególną uwagę:

 • certyfikat CE – to oznaczenie, potwierdzające zgodność produktu z podstawowymi wymaganiami bezpieczeństwa, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej,
 • oznaczenie wiekowe – to istotne oznaczenie każdej zabawki, ponieważ wskazuje na to dla dzieci w jakim wieku przeznaczony jest artykuł. Poświęć temu szczególną uwagę, gdyż zabawka źle dobrana do wieku, może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia malucha. Może być tak na przykład poprzez małe elementy, które dziecko z łatwością połknie lub nieodpowiednią konstrukcję,
 • natężenie dźwięku – przed zakupem sprawdź koniecznie, jak głośna jest zabawka. Pamiętaj, że dzieci mają wrażliwszy słuch niż dorośli, więc natężenie dźwięku w zabawkach nie powinno być zbyt wysokie.

Weź pod uwagę również to, że mniejsze dzieci świat i otoczenie poznają często nie tylko za pomocą zmysłu wzroku, słuchu czy dotyku, ale także smaku. Maluchy uwielbiają gryźć, ślinić czy lizać wszystko, co dostanie się w ich dłonie. Dlatego równie istotnym faktem jest to, by zabawki dla dzieci wykonane były z bezpiecznych i nietoksycznych materiałów.

Wybierając zabawki dla dzieci, kieruj się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Jednocześnie jednak nie zapominaj uwzględnić upodobań, pasji i zainteresowań malucha. W ten sposób bez trudu wybierzesz zabawkę idealną na dany moment i okazję.