5 sposobów na wyrobienie u dziecka nawyku mycia zębów

Raczej nie trzeba już nikogo przekonywać, jak ważna dla zdrowia człowieka jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Kluczem do posiadania zdrowych i lśniących zębów jest właściwa dieta połączona z dbaniem o ich czystość. A nieco upraszczając temat – unikanie zbyt dużej ilości cukrów oraz regularne szczotkowanie zębów (najlepiej każdorazowo połączone z nitkowaniem lub irygacją). Popularne powiedzenie mówi, „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” i jest w nim dużo prawdy. Wiele nawyków wyrobionych w dzieciństwie jest bardzo mocno zakorzenionych także w dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby uczyć dziecko dbania o zęby już od najmłodszych lat. Zastanawiasz się jak to zrobić? Poniżej znajdziesz 5 sprawdzonych sposobów na wyrobienie u dziecka nawyku regularnego mycia zębów.

Baner sposoby na nauczenie dziecko regularnego mycia zębów

1. Regularne mycie zębów

Aby dane zachowanie miało szansę stać się nawykiem, powinno być powtarzane regularnie. Zadbaj zatem o to, aby szczotkowanie zębów stało się stałą regułą w domowym życiu. Większość dentystów zaleca szczotkowanie zębów kilka minut po posiłku, zatem przypominaj o tej czynności dziecku np. po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Niech będzie to stały element harmonogramu Waszego dnia, od którego odstępstwa będą rzadkością i muszą być naprawdę szczególnie uzasadnione.

Postaraj się przewidzieć, w jakich sytuacjach umycie zębów będzie utrudnione i zaradzić im zawczasu. Wybieracie się w dłuższą podróż? Wrzuć przybory do mycia zębów do bagażu podręcznego, aby móc skorzystać z nich na stacji benzynowej. Skończyła się pasta do zębów? Wyszczotkujcie zęby chociaż samą wodą, a w przyszłości zawsze miej w domu pastę zapasową i dokupuj następną od razu kiedy po nią sięgniesz. Przybory do higieny jamy ustnej mają długi termin przydatności, więc nie musisz się obawiać, że coś się zmarnuje. Unikaj odstępstw od mycia swoich zębów, a podobny nawyk u dziecka również się wykształci.

2. Atrakcyjna szczoteczka do zębów dla dzieci

Aby sama czynność szczotkowania zębów była dla malucha przyjemna, podaruj mu szczoteczkę do zębów, która będzie dla niego atrakcyjna. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup szczoteczki elektrycznej z linii dedykowanych dzieciom, które mają radosne kolory, a także są przystosowane do użytku przez dzieci.

3. Nagradzanie za umycie zębów

W procesie kształtowania nawyków, bardzo istotne jest nagradzanie pożądanych postaw. Nie chodzi tu jednak od razu o kupowanie zabawek, czy o zgrozo, słodyczy, i wręczanie ich po każdym umyciu zębów. Aby wywołać u dziecka pozytywne skojarzenie, wystarczy szczera pochwała, zauważenie i docenienie momentów kiedy maluch samodzielnie zainicjuje mycie zębów. Pochwal go także za dokładność z jaką myje zęby oraz za to jak ładnie sprząta reszki pasty pozostałe w umywalce lub opłucze swoje przybory do higieny jamy ustnej.

Na początku istotniejsze jest utrwalanie pozytywnych nawyków. Na szlifowanie detali macie czas i oczywiście warto nad nimi pracować, ale nie należy wymagać od razu zbyt wiele, aby nie wzbudzić w dziecku zniechęcenia. Spraw, aby mycie zębów automatycznie wzbudzało u Twojej pociechy pozytywne skojarzenia, a cały proces przebiegnie sprawniej niż Ci się wydaje!

4. Rozmowy, filmy edukacyjne i książki o myciu zębów dla dzieci

Ważnym elementem edukacji dziecka jest uświadamianie mu powodów dla których pewne rzeczy się dzieją. Większość maluchów już od najmłodszych lat pragnie czerpać wiedzę o świecie i niejeden rodzic mocno ugryzł się w język słysząc po raz setny danego dnia zdanie rozpoczynające się: „A dlaczego…”

Jednym z największych błędów w takiej sytuacji jest odpowiedź „Bo tak i już!”. W ten sposób być może osiągniesz krótkotrwały cel w postaci skłonienia dziecka do wykonania danej czynności lub odwrócenia jego uwagi, ale jednocześnie stracisz okazję na wzbogacanie jego rozwoju.

W rozmowach na temat higieny jamy ustnej naturalnie pojawiają się pytania o to dlaczego należy to robić? Czy dentysta jest zły? Albo co się stanie jeżeli czasem zapomnimy umyć zęby? W takim wypadku cierpliwie i rzeczowo wytłumacz dziecku, że o zęby należy dbać, ponieważ w przeciwnych wypadku zachorują. Wtedy konieczna jest wizyta u dentysty w celu ich wyleczenia, a nie jest to zbyt przyjemne. Dentysta jest jednak dobrą osobą, ponieważ chroni nas przed jeszcze gorszymi konsekwencjami, takimi jak, stały ból, a nawet utrata zęba.

Dobrze jest inicjować podobne rozmowy z dzieckiem. Warto też wybrać się na wizytę do dentysty ze zdrowymi zębami, aby dziecko zobaczyło, że to nic strasznego (koledzy w przedszkolu mogą sugerować coś z goła innego). Pochwała usłyszana od doktora z całą pewnością mocno utrwali w dziecku poczucie słuszności tego co robi.

5. Dobry przykład, czyli wspólne mycie zębów z dzieckiem

Pamiętaj, że dzieci to doskonali obserwatorzy otaczającego ich świata i większości rzeczy uczą się przez naśladowanie rówieśników oraz osób starszych. Dlatego bardzo ważne jest, aby dawać dobry przykład i samemu nie zaniedbywać mycia zębów. Jeżeli Ty będziesz robić częste odstępstwa w tej materii, z całą pewnością podobnie będzie robiła Twoja pociecha. Jeżeli jednak dziecko będzie widziało, że szczotkujesz zęby regularnie i dokładnie, to łatwiej będzie mu przyjąć to jako coś naturalnego – standardowy element codziennej higieny, taki sam jak mycie rąk, czy przebieranie się z piżamy w ubrania dzienne.

Jeżeli to tylko możliwe to myjcie zęby wspólnie. Możecie robić zawody, polegające na tym kto dokładniej umyje zęby lub lepiej posprząta swoje przybory. I najlepszym wynikiem będzie remis, oznaczający, że całą rodziną robicie to znakomicie!