Jak dbać o ciało w ciąży?

Okres ciąży to bez wątpienia wyjątkowy etap w życiu każdej kobiety. To 9 długich miesięcy, podczas których organizm czeka wiele istotnych zmian, a przyszła mama powinna w sposób szczególny zadbać o kondycję swoją i swojego dziecka. W tym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych metod pielęgnacji ciała w okresie ciąży oraz propozycje kosmetyków, które w tym okresie mogą okazać się wyjątkowo przydatne.

Kobieta w ciąży na dworze

Zmiany zachodzące w kobiecym wyglądzie w okresie trwania ciąży, wynikają z adaptacji organizmu do stworzenia sprzyjających warunków rozwoju dla nowego życia stopniowo rozwijającego się w ciele przyszłej mamy.

Jedną z najbardziej widocznych zmian wizualnych jest oczywiście rosnący z tygodnia na tydzień brzuch. Powiększony brzuch to pewien symbol i znak rozpoznawczy mam w zaawansowanej ciąży, ale oczywiście nie jedyna zmiana w kobiecym ciele. Zmianom ulega gospodarka hormonalna, a co za tym idzie praca układu krwionośnego i wielu narządów. Wynikiem tego mogą być np. zauważalne zmiany stanu skóry, rozstępy czy też gwałtowne zmiany samopoczucia.

W końcowych etapach ciąży rośnie zaś ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak obrzęki, bóle pleców czy też psychiczne i fizyczne zmęczenie. Nie każda kobieta znosi czas ciąży w taki sam sposób. Wiele zależy od uwarunkowań genetycznych, budowy fizycznej, ale także od tego jak dobrze kobieta o siebie zadba. Zobacz zatem co możesz zrobić, aby przejść ten wspaniały, ale i wymagający czas w jak najlepszej kondycji.

1. Opieka medyczna

Podstawową formą dbania o prawidłowy przebieg ciąży, są regularne wizyty lekarskie. Właściwa opieka medyczna jest tu absolutnym fundamentem i wszelkie inne porady pełnią jedynie funkcję komplementarną, ale w żadnym przypadku nie mogą jej zastępować. Dobry lekarz prowadzący daje gwarancję komfortu psychicznego oraz właściwego nadzoru nad kondycją zarówno mamy jak i dziecka.

Pamiętaj zatem o regularnych wizytach w placówce medycznej oraz wykonywaniu wszystkich zaleconych badań. A jeśli coś wzbudza Twój niepokój, to skontaktuj się z lekarzem także poza ustalonym harmonogramem.

2. Właściwa dieta i nawodnienie

Istotnym elementem dbania o kondycję fizyczną w ciąży jest zdrowa i dobrze zbilansowana dieta. Nie ma co się oszukiwać, w czasie ciąży Twoje ciało będzie już wybaczać dużo mniej kulinarnych grzeszków, a część produktów spożywczych należy wykluczyć z diety definitywnie.

Podstawowe wytyczne odnośnie tego co jeść powinnaś, a czego lepiej unikać, dostarczy Ci lekarz lub położna. Będzie to raczej pewien zarys nawyków żywieniowych, a nie ściśle rozpisana dieta. Fundamentem żywienia w ciąży powinno być dostarczanie organizmowi pokarmów bogatych w składniki odżywcze. Pamiętaj, że stopniowo zwiększające się zapotrzebowanie na kalorie nie powinno być alibi dla podjadania niezdrowych przekąsek czy też jedzenia, które popularnie nazywa się śmieciowym.

Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zdrowy człowiek w niezbyt gorący dzień powinien dostarczać swojemu ciału równowartość około 6-8 szklanek wody. W czasie ciąży to zapotrzebowanie może jednak wzrastać, szczególnie w gorące dni lub po wysiłku fizycznym. Odpowiednie nawodnienie organizmu odpowiada za bardzo wiele procesów zachodzących w naszym ciele, zatem staraj się nie zaniedbywać tego aspektu w czasie swej codziennej rutyny.

3. Aktywność fizyczna

Kolejnym elementem, który zapewni Ci lepszą kondycję fizyczną, ale także psychiczną, jest regularna aktywność fizyczna. Oczywiście formy tych aktywności powinny być dostosowane do stanu zaawansowania ciąży i przybierać raczej formę rekreacji niż sportu.

Dobrym wyborem może być np. pływanie, spacery, gimnastyka, joga, czy też grupowe ćwiczenia przygotowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Regularne ćwiczenia pomagają podtrzymać nadwątloną kondycję, poprawiają samopoczucie, stan skóry, a także działają prewencyjne dla wielu dolegliwości bólowych spowodowanych np. osłabieniem wydolności mięśni.

Jeśli nie jesteś pewna czy dana forma aktywności będzie dla Ciebie odpowiednia to zapytaj o poradę lekarza lub położną.

4. Odpowiedni dobór kosmetyków

Będąc w ciąży możesz dbać o stan swojego ciała nie tylko od wewnątrz, ale także od zewnątrz. Odpowiedni dobór kosmetyków pozwoli Ci uporać się z wieloma problemami specyficznymi dla tego okresu. Koniecznie zwracaj jednak uwagę na to po jakie preparaty sięgasz.

Podobnie jak w przypadku diety, nie wszystko to czego używałaś dotychczas, jest także dozwolone podczas ciąży. Niektóre składniki kosmetyków mogą być szkodliwe dla dziecka, więc zawsze czytaj wskazania i przeciwwskazania umieszczone na opakowaniu. Gdzieś tam powinna być widoczna jasna informacja czy dany produkt może być stosowany przez kobiety ciężarne.

Krem do rąk dla kobiet

Jedną z popularnych grup kosmetyków używanych przez kobiety w ciąży są kremy na rozstępy. Ten niepożądany defekt skóry jest powszechnym utrapieniem wśród przyszłych mam. Podobnie, jak przy wielu innych problemach, tu także dużo łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Na szczęście gama kosmetyków pomagających zniwelować ten problem jest dość szeroka. Warto zapoznać się z ich ofertą, aby dobrać preparat cieszący się dobrymi opiniami, a jednocześnie mieszczący się cenowo w Twoim budżecie.

Kolejnym kosmetykiem, który wydaje się być niezbędny dla kobiet w ciąży, są olejki zapewniające ochronę przed słońcem. W błogosławionym stanie przebywanie na powietrzu jest wysoce wskazane, ale w ciepłych miesiącach słońce w Polsce potrafi prażyć naprawdę mocno. Bez odpowiedniej ochrony, skóra narażona jest na poparzenia, przebarwienia, a nawet dużo poważniejsze problemy natury dermatologicznej. Zadbaj więc o to, żeby w Twojej domowej kosmetyczce znalazły się kosmetyki zapewniające wysoką ochronę przez działaniem promieni słonecznych. W drogeriach i aptekach znajdziesz kremy, olejki i emulsje o różnych faktorach ochronnych, pojemnościach i zapachach. Bez trudu wybierzesz specyfik, który będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Podczas zakupów rozejrzyj się także za delikatnymi produktami do mycia twarzy i ciała. Dobrze, aby były to preparaty łagodne i hypoalergiczne, które nie zawierają agresywnych składników chemicznych ani substancji zapachowych, które mogą okazać się dla Ciebie drażniące. Dobrym wyborem mogą okazać się kosmetyki o naturalnym i prostym składzie.

Szeroką gamę kosmetyków w przystępnych cenach znajdziesz w aptekach internetowych, takich jak np. https://www.apo-discounter.pl Z aptek i drogerii online warto korzystać szczególnie przy okazji większych zakupów, ponieważ łatwiej jest wtedy osiągnąć limity uprawniające do darmowej dostawy, a w konsekwencji oszczędność staje się jeszcze większa.

5. Podsumowanie

Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej w czasie ciąży nie jest zadaniem prostym, ale przy przemyślanym planie działania i odpowiednim poziomie zaangażowania, efekty mogą być naprawdę zadowalające. Warto jednak pamiętać, że jest to proces wieloaspektowy i każdy z jego elementów ma duże znaczenie. W tym artykule wymieniliśmy kilka z nich, ale z całą pewnością nie wyczerpują one tematu i warto poszerzać swoją wiedzę korzystając np. z fachowej literatury, czy też podcastów ze specjalistami.

Wszelkie wątpliwości należy zawsze konsultować z lekarzem lub położną, którzy przekażą Ci fachową wiedzę o tym co robić, a czego unikać, aby czas ciąży minął w poczuciu bezpieczeństwa i satysfakcji.

Materiał partnera.