Darmowe audiobooki dla dzieci

Większość z nas wie, że marka Kubuś dostarcza pyszne soczki, musy i inne produkty uwielbiane przez maluchy oraz ich rodziców. Ale czy wiesz, że Kubuś stworzył także imponującą bibliotekę plików z nagraniami audio dla dzieci? Co więcej, materiałów tam dostępnych możesz słuchać całkowicie za darmo! Zapowiada się pysznie, prawda?

Darmowe audiobooki dla dzieci od Kubusia

1. Czym są audiobooki i jak można ich używać?

Audiobooki to nic innego jak, literatura podana w wersji dźwiękowej. Jest to tekst czytany przez lektora, który można odsłuchać, zamiast czytać go samodzielnie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i dynamicznie zyskuje na popularności. Audiobooki znajdują zastosowanie szczególnie wtedy, gdy czytanie jest niemożliwe, utrudnione, lub zwyczajnie nie mamy na nie ochoty. Mogą to być takie sytuacje jak np. jazda samochodem, jogging, trening na siłowni, jazda komunikacją miejską itd.

Dla dzieci, które stale rozwijają swoje umiejętności językowe i poznają literaturę, audiobooki mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych książek. Maluchy w wieku przedszkolnym zazwyczaj nie potrafią jeszcze płynnie czytać, więc tekst w formie słuchowiska, umożliwia im przyswojenie wielu ciekawych treści np. wtedy, gdy rodzic nie może mu poczytać.

Ale to nie jedyne plusy. Wśród innych zalet audiobooków możemy jeszcze wymienić:

  • rozwijanie umiejętności językowych, słuchowych oraz zasobu słownictwa
  • wprowadzanie do czytelnictwa przez zainteresowanie dziecka światem literatury
  • pobudzanie kreatywności i wyobraźni w procesie wizualizacji opowiadanych historii
  • funkcja rozrywki połączona z walorami edukacyjnymi

Bardzo wiele słuchowisk dostępnych jest online, ale możesz także pobrać pliki na dysk swojego urządzenia i odsłuchać je w sytuacji, gdy zabraknie dostępu do sieci.

2. Audiobooki dla dzieci w każdym wieku

Dobrą wiadomością, jest to, że w zasobach internetu, stale powiększa się baza źródeł, które oferują darmowe audiobooki. Jednym z nich jest baza audiobooków Kubusia stworzona przy współpracy ze Storytel. Co ciekawe, jest to naprawdę pokaźna biblioteka tytułów, w której każdy rodzic powinien znaleźć wiele interesujących pozycji dla swojego malucha.

Serwis zaprojektowany jest przejrzyście i można się szybko połapać w całej nawigacji. Sporym ułatwieniem wyszukiwania pożądanych zasobów, jest podzielenie plików na kategorie wiekowe. Dolną granicą są audiobooki dla dwulatków. Kolejne kategorie wiekowe przeskakują co rok, aż do dziesięciolatków i dzieci starszych. Jest to na tyle precyzyjny podział, że powinien w znaczny sposób ułatwić proces poszukiwań odpowiednich tytułów.

A jeśli już przy tytułach jesteśmy, to warto wspomnieć, że udostępniona słuchaczom biblioteka oferuje wiele klasyków jak np.:

  • Pinokio
  • bajka o Czerwonym Kapturku
  • Mały książę
  • Piękna i Bestia
  • Kot w butach
  • Jaś i Małgosia
  • Kopciuszek
  • Królewna Śnieżka

Obok nich są też oczywiście dostępne dzieła bardziej współczesnych literatów, jak np. przygody Tappiego czy Figlaków, które zapewne także warto poznać.

3. Podsumowanie

Żyjemy w czasach, w których różne rodzaje mediów wzajemnie się przenikają. Dynamiczny rozwój audiobooków jest tego doskonałym przykładem.  Literatura zapisana w formie plików dźwiękowych nie musi jednak być bezpośrednią konkurencją dla czytelnictwa, ale może być to rozwiązanie komplementarne. Rozwiązanie, które ma wiele zalet i warto, aby nowocześni rodzice byli z nim zaznajomieni. W tym kontekście, cieszy więc powszechny dostęp do nieodpłatnych baz z audiobookami. Daje to dzieciom możliwość poznawania zasobów współczesnej kultury oraz rozwijania intelektu i wyobraźni. Za to rodzice, zyskują kolejne narzędzie, które użyte w sposób roztropny, umożliwi im wspieranie rozwoju dziecka i poszerzanie gamy jego zainteresowań.

Materiał sponsorowany.